Směrnice rektorky B3-1/2001
Část první
Základní ustanovení
Tato směrnice vymezuje ediční činnost na Univerzitě Palackého v Olomouci (dále jen UP) jako vydavatelskou činnost koordinovanou mezi fakultami, směřující k zajištění pedagogické a studijní činnosti, ke zveřejňování výsledků vědecké práce a k propagaci UP, jakož i vzájemný vztah mezi UP a autorem, pokud je tento zaměstnancem UP.
Legislativně je ediční činnost vymezena zákonem č. 46/2000 Sb., o právech a povinnostech při vydávání periodického tisku (tiskový zákon), zákonem č. 37/1995 Sb., o neperiodických publikacích, a zákonem č.121/2000 Sb., o právu autorském a o právech souvisejících s právem autorským, vyhláškou č. 52/2000 Sb., o příslušnosti příjemců povinného výtisku periodického tisku a vyhláškou č. 252/1995 Sb., o provedení zákona o neperiodických publikacích.
Ediční činnost UP vykonávaná prostřednictvím Vydavatelství UP (dále jen VUP) se realizuje na základě oprávnění k živnostenskému podnikání v oboru vydavatelské činnosti a na základě registrace periodického tisku. Odpovědným zástupcem vydavatele - Univerzity Palackého v Olomouci je ředitel VUP.
Část druhá
Předmět ediční činnosti
Předmětem ediční činnosti na UP je vydávání (v klasické i elektronické podobě včetně zvukově obrazových záznamů):
vysokoškolské studijní literatury, tzn. učebnic a skript,
sborníků Acta Universitatis Palackianae Olomucensis (dále jen AUPO) převážně s roční periodicitou,
časopisu Žurnál s týdenní periodicitou,
jiných publikací (studijních programů fakult, informací o studiu na UP, sborníků z konferencí a z ostatních akcí, případně disertačních a habilitačních prací, autoreferátů, monografií a studentských prací spojených se studiem na UP aj.),
publikací, které svým zaměřením překračují rámec UP a jejichž vydávání může sledovat i komerční cíle – přednost ve vydávání mají vždy materiály podporující hlavní činnosti.
Řízení ediční činnosti
Ediční komise UP
Ediční komise UP (dále jen EK UP) je poradním orgánem rektora UP ve věcech ediční činnosti UP realizované prostřednictvím Vydavatelství UP (dále jen VUP). Posláním je zejména stanovení koncepce a cílů ediční činnosti.
Ediční komisi jmenuje rektor. Členy jsou předsedové edičních komisí fakult a ředitel VUP. Ředitel Audiovizuálního centra UP je mimořádným členem EK UP. Předsedou EK UP je pověřený prorektor, který má též všechna práva řádného člena.
Členství v EK UP je nezastupitelné.
Působnost EK UP se vztahuje na následující oblasti ediční činnosti UP:
EK UP se schází nejméně 2x ročně. Stálým bodem programu je sledování plnění edičního plánu.
2) Ediční komise fakulty
Pro spolupráci při řízení a provádění ediční činnosti UP ustanovují děkani fakultní ediční komise, jakožto své poradní orgány.
Předsedou ediční komise fakulty je proděkan této fakulty jmenovaný děkanem.V edičních komisích fakult jsou dále ustanoveny funkce výkonného redaktora a funkce odborného redaktora nebo též vědeckého redaktora díla; tyto funkce lze sdružit.
EK fakult vytvářejí systém záruk věcné a odborné úrovně titulů vydávaných v rámci dané fakulty. Dbají na to, aby vydávané tituly měly náležitou pedagogickou úroveň.
EK fakult se schází dle potřeby, nejméně však 1x za pololetí.
3) Redakční rady sborníků AUPO
Redakční rady a jejich předsedy na základě návrhu proděkanů fakult jmenuje rektor UP po vyjádření vědecké rady UP. Vědecké redaktory jmenuje redakční rada. Redakční rady řídí vydávání vědeckých sborníků AUPO.
4) Redakční rada Žurnálu UP
Redakční radu Žurnálu UP a jejího předsedu jmenuje rektor. Rada řídí vydávání Žurnálu UP.
5) Webové stránky
Organizační zajištění webových stránek UP je dáno směrnicí rektorky UP č. B3-7/2000.
6) Výroba zvukově obrazových materiálů
Výrobu zvukově obrazových materiálů v rámci ediční činnosti zajišťuje z hlediska autorského zákona VUP; jejich realizace probíhá v součinnosti s AVC.
7) Ředitel VUP
V případě volných kapacit doplňuje ředitel VUP v součinnosti s ředitelem IC UP pracovní zadání o další vhodné vydavatelské kapacity v rámci doplňkové činnosti. Ředitel VUP přitom dbá, aby touto vydavatelskou činností nebylo narušeno dobré jméno UP. O těchto aktivitách bude ředitel VUP informovat vždy na nejbližším jednání EK UP.
Část třetí
Plánování edice
Vedoucí pracovišť (kateder, ústavů aj.) předloží Ediční komisi fakulty požadavky na vydání studijní literatury spolu se stručnou anotací do 30. listopadu kalendářního roku.
Do 15. prosince kalendářního roku zpracují EK fakult návrhy edičního plánu (dále jen EP) a předají je do VUP. Tyto návrhy EP jsou výchozím podkladem pro zpracování edičního plánu UP.
Do 15. ledna zpracuje VUP ediční plán UP pro následující rok a předloží EK UP ke schválení. O sestaveném EP informuje předseda EK UP rektora UP a předsedy edičních komisí na fakultách. Ediční plán je možno na základě požadavků EK fakult a po dohodě s VUP v průběhu daného roku měnit. O této skutečnosti informuje VUP na nejbližším zasedání EK UP.
Všechny rukopisy (předlohy) publikací zařazených do edičního plánu UP stejně jako rukopisy ostatních děl vydávaných v rámci vydavatelského oprávnění UP musí projít základním redakčním zpracováním ve Vydavatelství UP, tj. minimálně zavedením do evidence, bude doplněn copyright, tiráž, sepsána licenční smlouva, vyplněna karta ISBN, založen spis.
Předkládání návrhů na vydání
Ediční komise fakulty jedná o přijetí díla do výroby až po vyhotovení a odevzdání rukopisu autorem. Rukopisy autorů jsou přijímány fakultní ediční referentkou v průběhu celého kalendářního roku. Autor je povinen odevzdat:
Fakulta doporučuje dílo, event. sborník (dále jen rukopis) k vydání na základě recenzí a vyjádření odborného, popř. vědeckého redaktora. Při záporném posouzení fakultní EK písemně zdůvodní své stanovisko autorovi. Ten má možnost se proti tomuto rozhodnutí odvolat k EK UP. V těchto sporných případech může EK UP jmenovat dalšího (anonymního) recenzenta.
V případě kladného rozhodnutí o vydání a výrobě ve VUP fakultní EK doplní do Návrhového listu všechny potřebné údaje včetně autorského honoráře (stanoveného podle doporučující tabulky AH – příloha č. 4 a podle finančních možností fakulty) a předá do VUP.
Do VUP k posouzení jsou předávány materiály podle bodu 1 tohoto oddílu směrnice.
Dílo prochází všemi složkami vydavatelství.
Takto posouzené dílo je vráceno fakultní EK.
Po odstranění případných připomínek ze strany VUP a po schválení předběžné kalkulace tajemníkem fakulty je dílo předáno do VUP k vydání.
I za předpokladu, že si fakulta sama zajišťuje styk s tiskárnou, je povinna u všech titulů, které mají na obálce, v tiráži, popř. na titulním listě text “Vydala Univerzita Palackého v Olomouci”, bezprostředně před odevzdáním předloh do tisku předložit kompletní text Vydavatelství UP ke kontrole, event. doplnění potřebných údajů pro titulní list, copyright, ISBN a tiráž. Po překontrolování všech náležitostí publikace bude text obratem vrácen. Fakulta je povinna respektovat pokyny VUP týkající se úpravy publikace.
V případě externí fakturace (za výkony mimouniverzitních subjektů) je objednatel povinen předat VUP všechny kopie faktur za provedené externí práce spojené s vydáním publikace.
Distribuci povinných výtisků v zákonné výši zajišťuje VUP. V případě, že si objednatel zajišťuje styk s výrobcem sám, je povinen po převzetí zakázky dodat do VUP příslušný počet autorských (5 exemplářů každému autorovi, není-li požadováno jinak), povinných, ohlašovacích, archivních a redakční výtisků (u skript a ostatních publikací celkem 30 výtisků, u dotisků 2 exempláře).
Část čtvrtá
Finanční zajištění
Vydavatelská činnost je financována z rozpočtu UP a rozpočtu jednotlivých fakult popř. z mimorozpočtových zdrojů.
Ediční služby pro externí zadavatele se fakturují podle předpisů k provádění doplňkové činnosti na vysokých školách.
Celý náklad, kromě výtisků autorských, povinných, ohlašovacích, archivních a propa-gačních (maximální počty jsou stanoveny v licenční smlouvě), je majetkem objednatele.
Výši nákladu stanovuje objednatel.
Finanční prostředky z prodeje publikací ve výši dohodnutých vložených pořizovacích nákladů jsou rozpočtovým příjmem objednatele.
Dotisky v rámci platných smluv financuje VUP.
Licenční nakladatelské smlouvy a autorské honoráře
Vydavatelství UP připraví k uzavření s autory a jinými poskytovateli majetkových autorských práv licenční smlouvy nakladatelské, a to u děl, o nichž bylo rozhodnuto, že budou vydány v rámci vydavatelského oprávnění UP. Licenční smlouvy za UP podepisuje kvestor UP. Na díla zadaná jinému nakladateli uzavírá licenční smlouvu tento nakladatel.
Výše autorských odměn a uspořadatelských odměn se stanovuje na základě doporučených tarifů (příloha č. 4 ) a podle finančních možností fakulty.
Autor rukopisu je povinen označit v prvním pracovním výtisku části textu, které vznikly uspořádáním převzatých materiálů (antalogie, právnická literatura, apod.).
Autor je povinen u přepracovaného vydání (reedice) vyjádřit v procentech míru přepracování rukopisu.
Autorské odměny se hradí z rozpočtu fakult.
U sborníků AUPO se poskytuje uspořadatelská odměna ( příloha č. 4).
Autorské odměny za recenzní posudky se hradí z prostředků fakult.
Vyřazování neprodejných zásob (makulace)
Makulaci provádějí fakulty podle potřeby v zájmu účelného snižování nevyužitých zásob výukových publikací ve svých skladech.
Seznamy nevyužitých titulů s návrhem na likvidaci zhotovují fakulty (součásti). Souhlas k likvidaci vyjadřuje děkan (proděkan) a tajemník fakulty svým podpisem. V případě součásti UP ředitel (vedoucí) pracoviště a kvestor.
Fyzickou likvidaci nevyužitých zásob, popř. výprodej za sníženou cenu provádí prodejna VUP. Výtěžek z výprodeje je rozpočtovým příjmem navrhovatele.
Část pátá
Závěrečná ustanovení
Tyto zásady nabývají účinnosti dnem 1. 1. 2001.
Za dodržování této směrnice jsou odpovědni členové EK UP, pověřený prorektor, členové fakultních EK, ředitel VUP a ředitel IC.
Výklad ustanovení této směrnice v případech nejasnosti podává VUP. Případný náhradní postup stanoví rektor na návrh pověřeného prorektora.
Ruší se směrnice rektora UP č. 8/95 Ediční činnost UP a směrnice rektora UP č. B3-1/99 Dodatek č. 1 ke směrnici č. 8/95.
V Olomouci dne 5. ledna 2001
Prof. MUDr. et PhDr. Jana Mačáková, CSc.
rektorka UP
Přílohy: