Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English

AEROBNÍ SKUPINOVÉ LEKCE

Bodystyling

Kombinace klasického aerobiku, který slouží k zahřátí celého těla a posilování problémových partií - břišní a stehenní svaly, hýždě, zádové svalstvo, paže aj. Bodystyling rovnoměrně zpevňuje a tvaruje postavu. Vaše svaly se stanou pevnějšími a pružnějšími. Můžete tvarovat celé tělo nebo se zaměřit na jednotlivé partie. Hodina je pro všechny věkové kategorie - začátečníky i pokročilé.

Dance aerobik

 

Dance aerobik je zábavnější forma klasického aerobiku. Vychází ze základních kroků, ale je obohacen o taneční prvky.

Gymball

Velké míče učí správnému držení těla, posilují svaly pánevního dna, ale i okrajové části těla (paže, stehna). Cvičení je ohleduplné vůči kloubům i zádům, vylepšuje rovnováhu, koordinaci a posiluje svalstvo.

Gymstick

Jedná se o skupinové cvičení, které se zaměřuje na protahování, zpevnění zádových svalů a především posilování problémových partií - jako jsou břicho, hýždě a stehna. Cvičení napomáhá k prevenci zranění pohybového aparátu a redukci váhy. Posílíte si tělo i svaly do hloubky zábavnou a účinnou formou. Je vhodné pro každou věkovou kategorii.

Lenka Grácová

e-mail: lenka.gracova@upol.cz

Body Balance

Lekce Body Balance je kompenzační cvičení, které je tvořeno spojením protahovacích a posilovacích cviků. Cviky klient provádí dle vlastního rozsahu a vlastních možností. Při cvičení dochází k odstraňování svalových dysbalancí.

Stretching

Při hodině stretchingu dochází pozvolně k protažení a zároveň uvolnění celého těla.

Funkční trénink

 

Základní charakteristika se vztahuje k fyzioterapii a rehabilitaci, kde se jedná hlavně o zajištění funkčnosti, znovuobnovení. Individualita je hlavní charakter správného funkčního tréninku. Každý člověk má jiné držení těla, jiné pohybové stereotypy, jiné dysbalance, jiné životní potřeby a přesně z těchto bodů musí onen funkční trénink vycházet.

Tabata

Drum fit (paličky)

Eva Kubalová

Hoop fit - cvičení s obručí

Pozitivním efektem hoopingu je kromě odbourávání tuků posilování břišních partií, zpevňují se ale i svaly na zádech. Při cvičení s obručí zvyšujete odolnost kardiovaskulárního systému. 

Lenka Fasnerová 

 

 

Kardio box

Dynamické cvičení pro získání kondice, které má aerobní charakter se zaměřením na techniku kopů a úderů (spalování tuků a pozitivní vliv na kardiovaskulární systém).

Johana Viktorová

Kardio cvičení

Kardio cvičení je výborné pro ty, kteří chtějí zhubnout, zpevnit si postavu, vytrénovat super fyzickou kondici a přitom se bavit. Při tomto druhu cvičení dosahujeme vysoké tepové frekvence, která je výborná pro spalování tuků, vytrénování výborné fyzické kondice a dýchání. Po pravidelném kardio cvičení, nejenže budete shazovat kila dolů, ale budete dobře zvládat další kardio aktivity jako jsou běh, jízda na kole a plavání, protože se naučíte vydržet makat a správně dýchat. V kardio cvičení se většinou jedná o různé poskoky, cviky s gumami a lehkými činkami, ale také o balanční cvičení, výdrž a posilování problémových partii těla (tricepsy, břicho, hýždě, vnitřní a vnější strana stehen, lýtka). Takže pokud chcete zhubnout, vytrnévat si super kondici, naučit se správně dýchat a zpevnit si tělo, ale nebát se, že vám narostou velké svaly, je toto cvičení právě pro vás;-)

Veronika Kozlovská

Tae-bo

Tae-bo je bezpochyby nejintenzivnější nabízené cvičení. V Tae-bu není  choreografie -  stresu z pamatování sestavy. Kombinací technik kopů a úderů dochází k efektivnímu procvičení svalstva celého těla.  Chcete-li tedy opravdu trénovat, zlepšit svoji fyzičku, vytvarovat problematické partie, jako jsou hýždě, boky, břicho, stehna a paže, zhubnout či jen si dát do těla, nemůžete se splést, když navštívíte lekce Tae-bo.
Jednotlivé techniky nebo kombinace se trénují v tempu slow a potom double time. Soustředíte se pouze tady a teď na své tělo.

Mgr. Markéta Procházková

Kruhový trénink

Můžeme jej definovat jako souhrnné cvičení, při kterém se přirozeně zapojí do pohybu maximální množství svalových skupin najednou při napodobovaní základních pohybových stereotypů. Jedná se o program pro rozvoj kondice, kombinující různé tréninkové metody. Lekce zahrnuje cardio cvičení, ale také relaxační cviky a především posilování na zvýšení síly, pohyblivosti, vytrvalosti, pružnosti a odstranění dysbalancí. Základním cvičebním prostředkem je vlastní tělo, ale pak také různé cvičební pomůcky. Cvičíme pro zdraví, sílu, kondici, vitalitu a dobrou postavu!

Funkční trénink

Tabata

Markéta Jurková

Zumba

Zumba je taneční fitness hodina inspirovaná latinsko-americkými tanci
a latinsko-americkou hudbou. Kombinuje taneční styly jako je Merengue,
Salsa, Cumbia, Reggaeton, Hip hop, Samba, Cha cha a mnoho dalších.
Jedná se o aerobní trénink, což je forma intervalového (neboli
"přerušovaného") tréninku, kdy se střídají pomalé a rychlé skladby a
tím se dosahuje efektivního spalování tuků. Chcete si jít zacvičit,
ale zároveň se nemuset stále dívat na hodinky a přemýšlet, kdy už to
"utrpení" konečně skončí?

Petra Kratochvílová

Zumba Afrika

Zumba Afrika je o radosti z pohybu, volnosti, uvolnění mysli a těla ve smyslu HAKUNA MATATA - nic není problém :-)

David Luwali Kinda Masha

BOJOVÁ UMĚNÍ

Kendó

Kendó je japonské umění boje s mečem. Dělí se do dvou částí - Šinaj kendó  je plnokontaktní cvičení s cvičným mečem šinajem a ochrannou výstrojí bógu. Kendó kata je nácvik boje pomocí předem daných sestav pohybů za použití dřevěných mečů. 

Je to nejen bojové umění, ale i součást tradiční kultury s historickými kořeny. Cílem dnešního kendó je především výchova člověka a cvičení jeho těla i mysli.

Barbora Klimovičová

Tai-chi

"Tai chi má své kořeny v Číně. Vzniklo mezi taoistickými mnichy ke kultivaci těla a mysli, ke zlepšení zdraví a prodloužení života. Sestava taoistického tai chi se skládá ze 108 pomalých pohybů, které kombinují otáčivý pohyb s mírným protažením, a tím příznivě působí na svaly, páteř, vnitřní orgány a oběhový systém těla.
Charakteristickým znakem taoistického tai chi je značný stupeň protažení a rotace v každém pohybu. Při důsledném praktikování dochází k obnovení správné cirkulace, flexibility a k uvolnění napětí, a tím pomáhá taoistické tai chi obnovit zdraví a udržovat správnou funkci všech tělesných systémů, orgánů a tkání.
Během času se taoistické tai chi stává vnitřním uměním, účinkuje hluboko v těle a tím je prospěšné fyziologii jako celku.

Jan Průša

Základy Capoeiry a akrobacie

Capoeira představuje unikátní kombinaci tance, akrobacie a netradičního boje. Je umění s osobitou fylozofií. Soubor dvou soupeřů je možné nejlépe definovat jako předstíraný boj - hru založenou na improvizaci. Capoeira je vhodná jak pro muže, tak pro ženy a není omezena věkem ani fyzickou zdatností.

Veronika Marková

TANCE

Balet

Balet je tanec, který vám pomůže zlepšit držení těla i celkovou fyzickou kondici, vaše tělo posílí, zpevní a protáhne - to vše s ladností, baletní elegancí a nadhledem. Lekce jsou určeny jak pro začátečníky, tak i pro pokročilé.

Tereza Bernardová

Hip Hop Jam

Lekce nabízí taneční styly jako jsou např. Hip hop old, new school and ladies dance, Dancehall, Contemporary and Jazz dance. Jsou určeny pro každého, kdo se chce začít rozvíjet fyzicky i psychicky ve zmíněných tanečních směrech na hudbu populární i starší klasiky.

Linda Trejtnarová

Moderní výrazový tanec

Tanec, který se věnuje poznávání svého těla a rozvíjení tanečně vyjadřovacích schopností. Pomocí sólových či skupinových technik, zaměřených na práci s tělem, si tanečník nachází svou vlastní cestu k tanci a díky daným variacím rozvíjí své taneční dovednosti. Tanec kombinuje techniku z klasického, scénického a moderního tance s pohybově uvolňovacím cvičením.

Jana Holíková

Společenské tanceJosef Kopp a Barbora Novotná

Zpět do tanečních

 

"Zpět do tanečních" je určeno pro všechny nadšence tance, kteří mají rádi hudbu, tanec a zábavu. Ať už jsi začátečník, který se bude učit své první kroky a nebo již máš pár plesů za sebou a chceš si zopakovat nebo rozšířit svůj taneční um, pak se na tebe těším v tomto sportovním programu. Proběhne zde výuka základních standardních i latinsko-amerických tanců, hezky krůček po krůčku. Účastideální v páru, ale ani jednotlivci se zde neztratí. Zábava, sport, odreagování, noví lidé - nejen to ti tanec nabízí ;-)

Miroslav Schejbal

 

 

JÓGA

Jóga

Jóga je naukou o těle, mysli, vědomí a duši. Znalost anatomie a fyziologie lidského těla využívá jóga v propracovaném systému tělesných cvičení a očistných technik, které pomáhají udržet tělo zdravé a dobré kondici. Pomocí dechu učí jóga pracovat s jemnou energií. 

Hana Metelková

Joga

Cvičí se programy aktivačních a relaxačních jógových cvičení. V případě zájmu jsou hodiny vedeny v anglickém jazyce.

Jan Kučera

Powerjoga

Powerjoga - na rozdíl od tradiční jógy, kde se v jednotlivých pozicích setrvává poměrně dlouho, se v power józe pozice dynamicky střídají. Důraz je kladen hlavně na sílu a ohebnost. Power jóga je proto fyzicky náročnější než tradiční jóga a může proto pomoci i při hubnutí nebo udržení váhy. Po cvičení se budete nejen cítit skvěle, pomáhá ale i s hubnutím, zlepšuje fyzickou kondici a odstraňuje problémy se zády. Stejně jako tradiční jóga odbourává i power jóga stres, zklidňuje nervový systém a rozvíjí rovnováhu a koordinaci pohybů. Další výhodou power jógy je, že se nezaměřuje pouze na hlavní svalové skupiny, ale také na hluboko uložené stabilizační svaly, které pomáhají držet rovnováhu, zachovávají správné držení těla a napomáhají udržet zdravé klouby a páteř.

Kristýna Stupková

HALOVÉ SPORTY, SPORTOVNÍ HRY

Basketbal

Hra pod bezednými koši je určena pro pokročilé a zkušené hráče a hráčky, kteří mají rádi výzvy a chtějí se týden co týden pořádně proběhnout

 

Jiří Fanta

Frisbee Ultimate

Ultimate je kolektivní bezkontaktní sport, v němž vítězí tým, který má na konci hrací doby vyšší počet bodů. Hraje se na hřišti o rozměrech cca 100x37 metrů (délka fotbalového hřiště, polovina jeho šířky). Na obou koncích hřiště jsou vyznačeny koncové zóny o hloubce cca 18 metrů.
V ultimate proti sobě hrají dva sedmičlenné týmy. Smyslem hry je pomocí přihrávek dopravit disk do soupeřovy koncové zóny a jeho chycením v zóně získat bod. Po chycení disku se hráč musí zastavit a do 10 vteřin disk přihrát spoluhráči. Povoleným pohybem hráče s diskem je pivotování, tedy otáčení se kolem vlastní osy s jednou nohou pevně na zemi. V ultimate hráči  často střídají útok a obranu při ztrátě disku, ke které dochází záhozem disku do autu, na zem, jeho zachycením soupeřem nebo při dlouhém držení disku.
Není povolen fyzický kontakt mezi hráči ani přetahování o disk. Hra je založena na principu řízení hry samotnými hráči – hraje se bez rozhodčích. Všechny přestupky na čarách, při držení disku a fauly jsou hlášeny samotnými hráči přítomnými na hřišti.

Jan Veselý

Volejbal               

Herní hodiny s výukou základních technicko-taktických dovedností, spojené s přípravou na přebory VŠ.

Alena Orlová 

 

"OUTDOOR" - SPORTY ZA DVEŘMI

Kanoistika

Základní a specializovaný výcvik začátečníků i pokročilých
na klidné vodě a v mírném proudu na turistických plavidlech
(kanoe, kajak , raft )
- V průběhu semestru 1 - 2 výjezdy na mírně proudící vodu
v terénu řeky Moravy z Horky v rámci Sportovního dne UP 11.5.2016. Odjezd v 8.00 od loděnice, rezervace před akcí na asc@upol.cz.

Jaroslav Navrátil

SPECIÁLNÍ SPORTOVNÍ PROGRAMY

Indoorcyling 

Indoorcyling je energeticky účinné skupinové cvičení  - jízda na stacionárních kolech, které v sobě spojuje hudbu, motivaci a představivost spolu s fyzickými a psychickými prvky sportovního tréninku. Toto cvičení je určeno pro lidi každého věku a všech úrovní zdatnosti.Při lekci budujete nenásilnou formou svou fyzičku a pročistíte mysl! Indoorcycling Vám pomůžete tvarovat Vaši postavu.Indoorcycling je vhodný pro samostatné skupiny sportovců i nesportovců nebo také jako doplňkový specializovaný program v rámci např. zimní přípravy sportovců.

Eva Stručovská

Monika Bartášková

Jezdectví

Jezdecký sport patří k jednomu z nejoblíbenějších sportů dnešní doby.  Člení se na velké množství jezdeckých disciplín, například  parkur, drezura, dostihy, vytrvalost, všestrannost, westernové disciplíny, voltiž, vozatajství a mnohé další, z nichž většina se dělí ještě dále. V jezdectví však lze najít i jiné prožitky a naplnění, než jen sportovní, kromě vlastní jízdy na koni zahrnuje také fyzickou činnost související s péčí o koně, čištění, údržba podestýlky, krmení, napájení, sedlání a další práce týkající se chovu koní, ne méně důležitou součástí jsou také teoretické znalosti. Mimo práci a nezbytné znalosti, však poskytuje jezdectví krásné prožitky na koňském hřbetě, jízdu přírodou, nebo jen čistou komunikaci s živými zvířaty. Záliba v koních není jen o vyplnění času po škole/práci, ale celkově přispívá k rozvoji dětí/lidí, jak v oblasti tělesné, tak duševní, vyvíjí smysl pro zodpovědnost, cit a komunikaci s živými tvory, posilována je vlastní kondice, zdraví a vytrvalost a tyto aktivity neustále vedou k posunování hranic lidských schopností a dovedností. 

Šindelková Gabriela

Tenis

Výuka tenisu pro začátečníky i pokročilé hráče.

PhDr. Václav Frank, CSc.

Lukáš Vaculík

PaeDr. Jiří Vaculík, CSc.

Zpravodajství z UP
Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 13. 03. 2017, Tomáš Valenta