Erasmus+: Základní informace
Erasmus+: Základní informace
Erasmus+ je nový vzdělávací program Evropské unie na období 2014–2020, který podporuje spolupráci a mobilitu ve všech sférách vzdělávání, v odborné přípravě a v oblasti sportu a mládeže. Je nástupcem Programu celoživotního učení, programu Mládež v akci a dalších.
Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit studenti, učitelé, učni, dobrovolníci, vedoucí mládeže a funkcionáři amatérských sportovních organizací. Lze z něj také poskytnout finanční prostředky na partnerství vzdělávacích zařízení, mládežnických organizací, podniků, místních a regionálních úřadů a nevládních organizací, jakož i na reformy v členských státech s cílem modernizovat vzdělávání a odbornou přípravu a podpořit inovace, podnikatelské schopnosti a zaměstnanost.
Erasmus+ je rozdělen na tři klíčové akce:
- KA 1 - Vzdělávací mobilita jednotlivců
- KA 2 - Spolupráce na inovacích a výměna osvědčených postupů
- KA 3 - Podpora reforem vzdělávací politiky
Programu Erasmus+ se mohou zúčastnit následující země:
Programové země:
- členské státy EU – 28 zemí
- členské státy Evropského hospodářského prostoru (Norsko, Island, Lichtenštejnsko)
- Turecko, Bývalá jugoslávská republika Makedonie
Partnerské země:
Partnerské země sousedící s EU
- Arménie, Ázerbájdžán, Bělorusko, Gruzie, Moldávie, Ukrajina
- Alžírsko, Egypt, Izrael, Jordánsko, Libanon, Libye, Maroko, Palestina, Sýrie, Tunisko
- Albánie, Bosna a Hercegovina, Kosovo, Černá Hora, Srbsko
- Rusko
Další partnerské země:
Region 5 - Andora, Monako, San Marino, Vatikánský městský stát, Švýcarsko
Region 6 (Asie) - Afghánistán, Bangladéš, Bhútán, Kambodža, Čína, Korejská lidově demokratická republika, Indie, Indonésie, Laos, Malajsie, Maledivy, Mongolsko, Myanmar, Nepál, Pákistán, Filipíny, Srí Lanka, Thajsko a Vietnam
Region 7 (Střední Asie) - Kazachstán, Kyrgyzstán, Tádžikistán, Turkmenistán, Uzbekistán
Region 8 (Latinská Amerika) - Argentina, Bolívie, Brazílie, Čile, Kolumbie, Kostarika, Kuba, Ekvádor, El Salvador, Guatemala, Honduras, Mexiko, Nikaragua, Panama, Paraguay, Peru, Uruguay, Venezuela
Region 9 - Irán, Irák, Jemen
Region 10 - Jihoafrická Republika
Region 11 - (Africké, karibské a pacifické státy) - Angola, Antigua a Barbados, Belize, Kapverdské ostrovy, Komory, Bahamy, Barbados, Benin, Botswana, Burkina Faso, Burundi, Kamerun, Středoafrická republika, Čad, Kongo (Brazzaville), Kongo (Kinshasa), Cookovy ostrovy, Pobřeží slonoviny, Džibuti, Dominika, Dominikánská republika, Eritrea, Etiopie, Fidži, Gabun, Gambie, Ghana, Grenada, Guinejská republika, Guinea-Bissau, Rovníková Guinea, Guyana, Haiti, Jamajka, Keňa, Kiribati, Lesotho, Libérie, Madagaskar, Malawi, Mali, Marshallovy ostrovy, Mauretánie, Mauricius, Mikronésie, Mosambik, Namibie, Nauru, Niger, Nigérie, Niue, Palau, Papua Nová Guinea, Rwanda, Sv. Kryštof a Nevis, St. Lucia, St. Vincent a Grenadiny, Šalamounovy ostrovy, Samoa, Sv. Tomáš a Princův ostrov, Senegal, Seychely, Sierra Leone, Somálsko, Jižní Súdán, Súdán, Surinam, Svazijsko, Tanzanie, Východní Timor, Togo, Tonga, Trinidad a Tobago, Tuvalu, Uganda, Vanuatu, Zambie, Zimbabwe.
Region 12 (Vyspělé země Zálivu) - Bahrajn, Kuvajt, Oman, Katar, Saudská Arábie, Spojené arabské emiráty.
Region 13 (Ostatní vyspělé země) - Austrálie, Brunej, Kanada, Hongkong, Japonsko, Korejská republika, Macao, Nový Zéland, Singapur, Tchaj-wan, Spojené státy americké.
Partnerským zemím jsou otevřeny některé akce programu v plném rozsahu, jiné jsou omezeny na některé regiony. Například mobilita jednotlivců je otevřena regionům kromě regionu 5, 6, a 12.
Aktivity v rámci programu Erasmus+ administrované na UP:
Více informací v samostatných záložkách
Mobility studentů – studijní pobyty
Mobility studentů – praktické stáže studentů a absolventů do jednoho roku po absolvování
Mobility zaměstnanců – výukové pobyty
Mobility zaměstnanců – školení
Administrace programu Erasmus na UP
Erasmus kód UP: CZ OLOMOUC01
I. Hlavní zodpovědnost za administraci programu
tou je pověřeno Zahraniční oddělení (ZO), které koordinuje aktivity programu, vypracovává průběžnou a závěrečnou zprávu pro Dům zahraniční spolupráce (DZS); ZO nese také zodpovědnost za vyúčtování přidělených finančních prostředků.
II. Zodpovědnost a úkoly kateder
ty zajišťují především aktivity na akademické úrovni, tj. navázání kontaktu se zahraniční institucí, příprava dohody o spolupráci, podpis bilateral agreement, výběr studentů a učitelů, sestavení studijního programu, vypracování souvisejících materiálů a dokumentů, uznání studia v zahraničí, organizační záležitosti spojené s pobyty učitelů.