Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého

Žurnál +

Magazín Žurnál + vycházel v letech 2009–2014 jako reprezentativní doplňek týdeníku Žurnál UP.

Žurnál+ s vročením 2014 představuje nové vedení univerzity v čele s rektorem Jaroslavem Millerem.

Žurnál+ č. 9 ve formátu PDF
Žurnál+ č. 9 ve formátu PDF

Jako ročenka přináší vše podstatné z uplynulého roku, ale zároveň naznačuje věci příští. Shrnuje nejdůležitější výsledky výzkumu a naznačuje směr, kudy se bude věda ubírat. Ale hlavně, ukazuje jedinečnou univerzitu v jedinečném městě.

Deváté číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (6,5 MB )
Anglická verze

Osmé vydání Žurnálu+ v novém

Žurnál + č. 8 ve formátu PDF
Žurnál + č. 8 ve formátu PDF

Žurnál + se změnil: má více stran, jinou vazbu a „designový facelift“. Změnila se i perioda jeho vydání, Žurnál + se stal ročenkou. Ročenkou, která bude shrnovat nejdůležitější události a vývoj předešlého roku a bude naznačovat, co nás čeká v roce současném.

Celým Žurnálem + roku 2013 se vine výročí 440 let založení vysokého učení v Olomouci. Letopočet končící trojkou, ale odkazuje také na 60 let Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, či na 40 let od úmrtí prvního rektora obnovené univerzity J. L. Fischera. Letošní Žurnál přináší zamyšlení prvního porevolučního rektora Josefa Jařaba o ideji univerzitního vzdělání, stejně jako představuje nová střediska pro vědu a výzkum.

Osmé číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (3,5 MB )

Sedmé vydání Žurnálu+ přináší rozhovor s Bohdanem Pomahačem

Žurnál + č. 7 ve formátu PDF
Žurnál + č. 7 ve formátu PDF

Magazín Univerzity Palackého Žurnál+ se ve svém sedmém čísle zabývá tématem cestování a životních cest osobností, jejichž život je s Olomoucí neodmyslitelně spjat. Rektor Miroslav Mašláň se rozhodl bilancovat v půli trati své funkční období, chirurg Bohdan Pomahač naopak přibližuje na stránkách „pluska“ svou práci za oceánem, kde dělá čest nejen naší univerzitě.

Skutečným cestovatelem je univerzitní řidič Jan Kratochvíl, který s desítkami aut najezdil téměř tři miliony kilometrů. O něco méně si pak za volantem „embéčka“ odsloužil student Michal Vičar, který v loňském roce absolvoval cestu kolem světa právě s tímto automobilem. V aktuálním čísle magazínu naleznou čtenáři také zamyšlení se nad cestami českého komiksu s kreslířem a odborným pracovníkem FF UP Tomášem Prokůpkem či přehled největších úspěchů univerzity na poli vědy a výzkumu v posledním půl roce. Odlehčenější téma přináší nová rubrika Škola hrou, jejímž cílem je přibližovat studijní obory zábavnou formou. Hned v prvním díle seriálu se tak mohou čtenáři naučit skládat japonské origami.

Již tradičně představuje Žurnál+ vybrané publikace z produkce Vydavatelství UP či sportovní výkony našich studentů a studentek. Mimo to redakce „pluska“ shrnuje návštěvy význačných osobností na univerzitě a zve na kulturní akce, které by si neměl nechat nikdo z akademické obce v následujících měsících rozhodně ujít.

Sedmé číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (4,5 MB )

Šestému číslu Žurnálu+ udává směr Jiří Suchý

Žurnál + č. 6 ve formátu PDF
Žurnál + č. 6 ve formátu PDF

Jiří Suchý slavil své osmdesáté narozeniny v Olomouci. Při této příležitosti převzal také čestný doktorát Univerzity Palackého, pro který si přijel se svou dlouholetou divadelní partnerkou Jitkou Molavcovou. „Plusko“ bylo u toho – z této slavnostní události přináší zajímavý rozhovor. Vtipné povídání a milé vzpomínky známého skladatele a zpěváka vyvažuje zamyšlení PhDr. Pavla Urbáška nad tématy jakými jsou historie, seznamy Státní bezpečnosti a nebezpečí rychlých soudů (nejen) historiků. Pestré fotostrany nabízejí přehled známých tváří, univerzitních hostů a zajímavých společenských akcí. Plnou aulu posluchačů na svou přednášku nalákal například religionista Tomáš Halík, překladatel Martin Hilský či vědec Jiří Bártek. V redakci ovšem nezapomínáme ani na zdraví těla – proto jsme do aktuálního čísla zařadili článek o Akademik sport centru i s jeho nabídkou sportovních aktivit pro studenty a zájemce z řad veřejnosti. Nedílnou součástí čerstvého vydání Žurnálu+ je také představení VIP oborů a tvorby studentů v Ateliéru grafiky při PdF.

Šesté číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (7,5 MB )

Páté číslo Žurnálu+ se zapovídalo s Emilem Viklickým

Žurnál + č. 5 ve formátu PDF

Tradičně na konci února jsme se dočkali již pátého čísla magazínu Univerzity Palackého Žurnál+, který vychází dvakrát ročně. Aktuální vydání přináší opět nejen přehled toho nejdůležitějšího z dění na UP od loňského listopadu, ale také mnoho dalšího zajímavého čtení. S absolventem naší alma mater, hudebním skladatelem Emilem Viklickým, můžete poodhalit nejen tajemství jazzu, ale také zjistit, jaké to je vystupovat na Brodwayi, nebo co je důležité při komponování filmové hudby. Kromě Emila Viklického vyzpovídali redaktoři Žurnálu i další osobnosti. Jednak mladého filmového tvůrce Marka Partyše, který stojí za veleúspěšným univerzitním promo klipem, jednak Bedřicha Moldana, politika, ale především jednu z výrazných postav ekologie ve světovém měřítku.

V pátém čísle Žurnálu+ nahlédnete rovněž pod pokličku atraktivních a jedinečných oborů na čtyřech našich fakultách či zjistíte, jaké to je, když kino vedou studenti a absolventi UP. Těšit se můžete tradičně i na glosy k aktuálním tématům, představení Ateliéru textilní tvorby na Pedagogické fakultě nebo na pozvánku na letošní 46. ročník Academia filmu Olomouc.

Páté číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (7,5 MB )

Čtvrté číslo Žurnálu+ přináší rozhovor se třemi děkankami

Žurnál + č. 4 ve formátu PDF

S počátkem listopadu vydává Univerzita Palackého další číslo magazínu UP „Žurnál+“. Čtvrté číslo, které je opět distribuováno primárně vně univerzity, přináší hned dvě velká témata. Kromě trojrozhovoru s třemi děkankami na téma gender a postavení ženy ve vedoucí funkci, najdou čtenáři v novém čísle také texty představující nové projekty zahájené v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

„Každé nové číslo magazínu přináší souhrn nejzajímavějších a nejdůležitějších událostí a úspěchů, kterými se naše alma mater může za uplynulé období pochlubit. Čtenáři se tak dozví třeba o vědeckých a výzkumných projektech, ale rovněž o úspěších našich studentů v různých národních nebo mezinárodních soutěžích,“ dodává Mgr. Radek Palaščák, vedoucí oddělení komunikace UP. Magazín přináší také ohlédnutí za rokem 2009 na univerzitě prostřednictvím čísel a statistik či zajímavý rozhovor s ornitologem Tomášem Grimem o kukačce obecné a jejím pověstném parazitizmu. Nedílnou součástí listopadového vydání Žurnálu+ je také fotoreportáž z letošního jubilejního ročníku festivalu Academia film Olomouc a Majálesu UP, glosy či představení ateliéru Intermediální tvorby při Pedagogické fakultě.

Žurnál+, který vychází ve dvoutisícovém nákladu, je k dispozici ke stažení ve verzi pdf na webových stránkách univerzity v sekci Tiskový servis.

Čtvrté číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (6 MB )

Třetí číslo magazínu Žurnál+ představuje nového rektora i děkany

Žurnál+ č. 3 ve formátu PDF
Žurnál+ č. 3 ve formátu PDF

Magazín Univerzity Palackého Žurnál+ se ve svém třetím čísle věnuje především představení nového vedení Univerzity Palackého a čtyř jejích fakult. Na stránkách časopisu tak najdete nejen rozsáhlý rozhovor s rektorem UP, profesorem Mašláněm, ale také profily prorektorů či anketní rozhovor s novými děkankami a děkany.

Na dalších stranách pak čtenáři naleznou například rozhovor s doktorkou Fellnerovou o podstatě tzv. ptačí chřipky či text o historii a současnosti olomoucké kanoistiky. Slovo dostal také první polistopadový rektor UP profesor Josef Jařab, který se zamýšlí nad existencí univerzit na pozadí totalitních režimů. Dočíst se můžete i o vědeckých, kulturních, sportovních či grantových úspěších univerzity a akademické obce v posledním půlroce. Nedílnou součástí únorového vydání Žurnálu+ je také fotoreportáž z oslav dvacátého výročí 17. listopadu, glosy či představení ateliéru Grafický design při PdF UP.

Třetí číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (3 MB )

Druhé číslo magazínu Žurnál+ přináší návrat do roku 1989 i rozhovor s Vítem Pohankou

Žurnál+ č. 2 ve formátu PDF
Žurnál+ č. 2 ve formátu PDF

Magazín Univerzity Palackého Žurnál+ se ve svém druhém čísle věnuje především tématu studentské stávky během Listopadu a obsahuje také rozhovor s novinářem Vítem Pohankou, který byl jednou z vůdčích osobností tehdejších událostí.

Zpravodaj Českého rozhlasu v USA Vít Pohanka hodnotí nejen současnou českou politickou scénu či vztah Američanů k věznici na Guantanámu, ale vrací se i do doby, kdy byl unesen iráckými ozbrojenci. Příspěvek Listopad 1989 v Olomouci s podtitulem „Tady, tehdy a teď“ pak přináší pohled na studentskou revoltu z pohledu redaktorů dobového časopisu Přetlak či retrospektivně hodnotící pohled prvního rektora UP Josefa Jařaba na význam studentstva v rámci Sametové revoluce.

V aktuálním čísle magazínu určeného široké veřejnosti se můžete rovněž dočíst o vědeckých, kulturních, sportovních či grantových úspěších univerzity a akademické obce v posledním půlroce. Nedílnou součástí říjnového vydání Žurnálu+ jsou také fotoreportáže z 44. ročníku Academia filmu Olomouc a z otevření nové budovy Přírodovědecké fakulty UP či ukázka vítězných prácí letošní Literární soutěže pro studenty UP.

Magazín Univerzity Palackého Žurnál+ vychází dvakrát ročně od roku 2009 jako časopis určený široké veřejnosti (institucím státní správy, školám, podnikatelským subjektům atd.). Žurnál+ představuje na dvaatřiceti stranách Univerzitu Palackého světu mimo akademickou obec, seznamuje jej s jejími úspěchy, přináší rozhovory se zajímavými osobnostmi, které mají vztah k UP a celkově informuje o těch nejpodstatnějších událostech na olomoucké univerzitě za daný půlrok.

Druhé číslo magazínu Žurnál+ ke stažení (1,7 MB )

Nové periodikum Univerzity Palackého: Žurnál +

Žurnál+ č. 1 ve formátu PDF
Žurnál+ č. 1 ve formátu PDF

V únoru 2009 začala Univerzita Palackého  vydávat své další periodikum. Jmenuje se Žurnál+ a čtenáři v něm mohou najít souhrn nejdůležitějších a nejzajímavějších událostí z naší alma mater v uplynulém semestru. Nechybí rozhovory se zajímavými osobnostmi, reportáže z kulturních, společenských a dalších akcí či texty věnované vědeckým a sportovním úspěchům pracovníků a studentů UP. V prvním čísle univerzitního magazínu se tak například objevil zajímavý rozhovor s fotografem Jindřichem Štreitem, absolventem olomoucké univerzity, nebo Pavlem Hobzou, profesorem Přírodovědecké fakulty a držitelem ocenění Česká hlava. „Zařazujeme samozřejmě také ty nejatraktivnější články z klasického Žurnálu UP,“ říká Mgr. Radek Palaščák, vedoucí oddělení komunikace, které za vydáním časopisu stojí.

Časopis bude vycházet vždy na začátku semestru, tedy dvakrát ročně. „Je to typ média, který univerzitě dlouho chyběl. Koncipován je tak, aby oslovil především zájemce o dění na UP z řad veřejnosti,“ říká o Žurnálu+, jehož první číslo vyšlo 16. února 2009 v nákladu 1000 ks, prorektor pro záležitosti vnějších vztahů JUDr. Michal Malacka.

První číslo magazínu Žurnál + ke stažení (1,7 MB )

 

Nahoru

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 23. 10. 2015, Daniel Agnew