10.12.2010, 10:30, Stáří: 14 r.

XV. mezinárodní setkání romanistů na Filozofické fakultě UP

Autor: J. Matoušková

Ve dnech 26.–27. 11. se na půdě Katedry romanistiky FF UP konalo v pořadí již XV. mezinárodní setkání romanistů s názvem „Česká romanistika v evropském kontextu“. Po šestileté přestávce tak vedoucí katedry doc. Marie Voždová, Ph.D. (na snímku vlevo), z jejíž iniciativy se letošní setkání uskutečnilo, navázala na tradici každoročních setkání českých a slovenských romanistů, kterou založil už v roce 1991 tehdejší vedoucí katedry prof. Jiří Černý, CSc. (vpravo). Nečekaný počet účastníků, mezi nimiž nechyběli přední čeští i slovenští romanisté, byl důkazem, že o setkání, které se vždy neslo nejen v čistě konferenčním, ale hlavně přátelském duchu, je stále velký zájem.

Ve dvou konferenčních dnech vystoupilo více než sedmdesát účastníků z Čech i Slovenska a několik zahraničních hostů. Kromě hojné účasti domácích olomouckých romanistů byla zastoupena téměř všechna česká romanistická pracoviště: UK v Praze, MU v Brně, JČU v Českých Budějovicích, SU v Opavě, OU v Ostravě, Univerzita Hradec Králové, TU v Liberci ale i VŠE v Praze; ze Slovenska se pak zúčastnili romanisté z univerzit v Bratislavě, Banské Bystrici, Nitře, Prešově a Ružomberoku. Jednání byla rozdělena do tří tematických bloků, každý blok pak probíhal paralelně v sekci lingvistické a literární.

První blok byl určen k prezentaci pedagogických aktivit, výzkumných projektů, jejich výsledků a publikačních výstupů. Účastníci se tak měli možnost dozvědět například o chystaném Slovníku amerikanismů prof. Jiřího Černého, CSc., nebo připravovaných dějinách francouzské literatury od 9. po 21. století prof. Jiřího Šrámka, CSc., které navazují na jeho starší Dějiny francouzské literatury v kostce.
Řada účastníků se ukázala být úspěšnými řešiteli výzkumných projektů GAČR, IGA nebo UGA: v lingvistické sekci byly představeny projekty zaměřené na výzkum ekonomické odborné terminologie ve španělštině a francouzštině, francouzštinu v Africe, na proces internacionalizace ve španělsko-slovenské sportovní terminologii a jiné. Mezi literáty byl pak prezentován např. výzkumný projekt mapující francouzské tisky v Arcibiskupské zámecké knihovně v Kroměříži nebo několik projektů z oblasti španělské a italské literatury.

V oblasti pedagogických aktivit byla kromě nově zaváděných předmětů představena např. i nově vznikající uskupení - Skupina pro kontrastivní románskou lingvistiku v Českých Budějovicích nebo Brněnský romanistický literární kroužek.

V druhém bloku zazněly dílčí tematické příspěvky, jejichž škála byla vskutku pestrá – od fonetiky přes teorii literatury až po reálie. Třetí blok byl pak určen výhradně doktorandům a prezentaci jejich badatelských záměrů. Konference byla zakončena formou plenárního zasedání, kde měli zástupci všech zúčastněných romanistických pracovišť možnost krátce promluvit o charakteru a perspektivách jednotlivých studijních oborů a podiskutovat o podobách možné spolupráce.

Díky velice dobré organizaci, vysoké odborné úrovni a spokojenosti účastníků, z nichž nejeden vyslovil přání setkat se v Olomouci příští rok znovu, lze konstatovat, že letošní setkání romanistů bylo po všech stránkách přínosné a splnilo tak své hlavní cíle.

Mgr. J. Matoušková, Katedra romanistiky FF, foto archiv autorky