14.09.2012, 09:59, Stáří: 12 r.

Wilken Engelbrecht se stal důstojníkem Řádu oranžsko-nassavského

Autor: Milada Hronová

Nizozemský velvyslanec (vpravo) předává vyznamenání docentu Engelbrechtovi ve své rezidenci.
Foto: Sára Hlobilová

Královna Nizozemského království Beatrix vyznamenala profesora Wilkena Engelbrechta, vedoucího Katedry nederlandistiky Filozofické fakulty Univerzity Palackého titulem Důstojník Řádu oranžsko-nassavského. Prestižní ocenění si převzal vedoucí olomoucké katedry nederlandistiky 12. září v rezidenci velvyslanectví v Praze, a to z rukou Eda Hoekse, nizozemského velvyslance.

„Titul Officier in de Orda van Oranje-Nassau pro mne znamená mnoho. Jedná se o oficiální uznání nizozemského království, které si tak všimlo nejen mé práce v Olomouci, ale i v Bratislavě, Brně, Lublinu a v různých svazech nederlandistů,“ sdělil Žurnálu Engelbrecht.

Nizozemský velvyslanec Hoeks zdůraznil zvláštní zásluhy profesora Engelbrechta o rozšíření nizozemského jazyka a nizozemské kultury ve střední Evropě. Uvedl, že jeho počiny jsou viditelné i ve světovém měřítku.

Nizozemské království disponuje celkem třemi řády. První z nich, Vojenský Vilémův řád, Militaire Willemsorde, byl založen v roce 1815 a slouží pouze vojenským účelům. Druhý, Řád nizozemského lva, Orde van de Nederlandse Leeuw, se uděluje od roku 1815. Slouží také zejména vojákům, lidem politicky angažovaným, ale i těm, kteří slouží vlasti v oblasti vědy a výzkumu. Řád oranžsko-nassavský, Orde van Oranje-Nassau, se uděluje od roku 1892, a to zejména těm lidem, kteří se zasloužili o nizozemskou společnost nebo mají zvláštní mezinárodní zásluhy. „Tento řád obsahuje šest odlišných stupňů. Nejnižší stupeň je člen, vyšší pak rytíř, důstojník, komander, velký důstojník a rytíř velkého kříže. Většinou se uděluje řád v hodnosti člen či rytíř. Jsem tedy velmi hrdý na to, že jsem jako poměrně mladý člověk získal hodnost důstojníka,“ podotkl Engelbrecht.