26.10.2010, 10:43, Stáří: 14 r.

Via belli 1866

Autor: Jana Koulová

Katedra historie Filozofické fakulty UP srdečně zve na putovní výstavu o bojištích z prusko-rakouské války roku 1866.

Umělecké centrum UP, chodba, 2. patro, 2. listopad 2010 - 17. prosinec 2010. Otevřeno vždy po-pá 8:00-20:00.

Výstava byla realizována v rámci projektu „Oživení památek v česko-polském pohraničí“ v rámci české-polského Operačního programu přeshraniční spolupráce CZ-PL 2007-2013, realizovaného prostřednictvím Euroregionu Glacensis v roce 2009. V rámci tohoto projektu bylo Komitétem pro udržování památek z války roku 1866 se sídlem v Hradci Králové opraveno na bojišti u České Skalice 15 pomníků a byl vydán průvodce po naučné stezce „Bitva u Dvora Králové nad Labem 29. června 1866“.

Výstava byla v roce 2009 postupně prezentována v Jičíně, Ratibořicích, Srebene Górze, Josefově, Kladsku a Trutnově, v letošním roce pak ve Zlatých Horách a v nově otevřeném Válečném muzeu na Chlumu u Hradce Králové. V současnosti je veřejnosti přístupna na zámku v Tovačově.

Vernisáž výstavy 2. listopadu v 17:00 hod. Účast na vernisáži přislíbili členové olomouckého klubu vojenské historie v dobových uniformách.