Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
01.03.2016, 09:00, Stáří: 4 r.

Vědeckotechnický park Univerzity Palackého nabízí firmám unikátní technologie 3D tisku

Autor: OK

Olomouc (1. března 2016) – Vyrobit tvarově unikátní součástku nebo její přesnou kopii, vytvořit prototyp, náhradní díl nebo jen několik kusů výrobku – takový je jen letmý výčet z nabídky nového 3D tiskového centra, které na začátku února otevřel Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (VTP UP). Pod názvem UPrint 3D umožňuje firmám i individuálním zájemcům využít nejkomplexnější služby svého druhu na Moravě.

Počítáme s tím, že se na nás budou obracet hlavně strojírenské podniky, které potřebují vyrobit nějakou konkrétní součástku nebo prototyp. Může nás oslovit ale i jakákoli jiná firma – například s požadavkem na vytvoření konkrétního náhradního dílu, který už na trhu není dostupný nebo by bylo složité jej shánět. Umíme jej naskenovat a vytisknout jeho přesnou kopii,“ uvedl ředitel VTP UP Jiří Herinek.

„Tisknout“ nebo také „stavět“ v parametrech 3D umožňuje princip rozložení počítačového modelu do tenkých vrstev a jejich následného sestavení pomocí různých 3D tiskových metod. „Například při tisku z plastu to funguje podobně, jako když vytlačíte zubní pastu na kartáček. U kovu jde o nanášení tenkých mikromilimetrových vrstev prášku a ,spékaných‘ pomocí laseru,“ vysvětlil Jiří Herinek.

Technologie 3D tisku se využívají zejména pro výrobu prototypů a pro malosériovou produkci. Na rozdíl od postupů při odlévání, soustružení a obrábění přinášejí velkou časovou úsporu – finální výrobek lze v reálném provedení získat v řádu několika dnů či hodin. „3D tisk umožňuje navrhovat neobvyklé bionické tvary, které jsou standardními technologiemi obtížně vyrobitelné nebo je neumožňují vyrobit vůbec. Je vhodný i pro kusovou výrobu designových produktů, jako jsou například kryty na mobilní telefony nebo šperky,“ doplnil Herinek.

Komplexní služby nového pracoviště zahrnují 3D tisk z různých materiálů, vytvoření modelu produktu i předběžné ověření jeho funkčnosti a vyrobitelnosti. Součástí nabídky je také 3D digitalizace umožňující skenování součástek, povrchu a textury objektů nebo poškozených částí pro tvorbu rekonstrukce modelu. „S přístrojovým vybavením jsme se postupně seznamovali už od října minulého roku. Během prosince a ledna jsme pak od vybraných firem získali první testovací zakázky a nyní už jsme schopni nabízet standardní služby všem zájemcům,“ uvedl Herinek.

Ve srovnání s podobnými pracovišti v České republice jde podle něj o jedno z největších a nejkomplexnějších 3D tiskových center. „Ve většině z nich pracují pouze s tiskárnami pro plast. Naše vybavení umožňuje práci nejen s různými typy plastových materiálů, ale také s fotopolymery a práškovými kovy. Jako jedni z prvních disponujeme také tiskárnou, která staví modely z papíru,“ doplnil Herinek.

Vědecko-technický park je samostatnou hospodářskou jednotkou Univerzity Palackého v Olomouci. Pro své klienty tak může přímo využívat zázemí a know-how z oblasti vědy a výzkumu. Poskytuje také pronájem kanceláří a výrobních prostor, poradenské služby a využití přístrojů Univerzity Palackého za výhodných podmínek. K jeho aktivitám patří zároveň podpora začínajícím podnikatelům s ojedinělými nápady a zaměřením. Jako most mezi vědeckým a podnikatelským světem působí už od roku 2000.

 

Kontaktní osoba:

Ing. Jiří Herinek | ředitel
Univerzity Palackého v Olomouci | Vědeckotechnický park
E: jiri.herinek@vtpup.cz | T: 585 631 400 | M: 724 315 041
www.vtpup.czAktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew