Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
03.11.2015, 10:53, Stáří: 5 r.

Vědci chtějí využít dálnice pro ochranu přírody. Pomůže jim kokrhel

Autor: OK

Olomouc (3. listopadu 2015) – Dálnice a rychlostní komunikace, respektive zelené plochy podél nich, mohou hrát pozitivní roli v ochraně přírody. Upozorňují na to odborníci z Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, podle nichž je ale třeba zvýšit druhovou rozmanitost těchto porostů. Ty pak poskytnou zázemí motýlům a dalším druhům bezobratlých, které z volné přírody mizí. Pomoct by v tom mohla poloparazitická rostlina kokrhel, díky níž se také sníží náklady na údržbu ploch.

Olomoučtí vědci se problematice věnují v projektu Technologické agentury ČR. Síly spojili s Mendelovou univerzitou v Brně, nezávislou projektovou kanceláří pro dopravní a inženýrské stavby HBH Projekt a českou pobočkou dánské firmy DLF-Trifolium, která je významným světovým producentem osiva trav a jetelovin.

Dálnice a komunikace vůbec považuje veřejnost z hlediska dopadu na životní prostředí za problematické. Paradoxně ale takové v některých ohledech být nemusejí. Zelené plochy podél silnic totiž mají velký potenciál pro uchování biodiverzity bezobratlých a rostlin v kulturní krajině. Kupodivu to nemusí být vůbec složité ani drahé, naopak. Jde jen o to, změnit pohled na komunikace a využít jejich potenciál,“ uvedl Tomáš Kuras z katedry ekologie a životního prostředí.

Rychlostní silnice a dálnice obvykle lemují zelené pásy. Ty jsou ale většinou osety druhově chudou směsí rostlin s převahou trav, které mezi sebe nepustí kvetoucí byliny. Takové trávníky nenabízejí ani vhodné podmínky pro hmyz.

Vybrali jsme deset lokalit v Čechách a na Moravě, na nichž vysejeme kokrhel a stávající, druhově chudé travnaté porosty proměníme v kvetoucí. Kokrhel totiž parazituje na trávách, které oslabuje. Tím vzniká prostor pro rozšíření bylin, a ty zase poskytují zázemí motýlům a jinému hmyzu,“ přiblížil záměr vedoucí výzkumného týmu Jan Mládek. Na vybraných místech již ekologové provedli záznam výskytu motýlů, kteří jsou vhodnou indikační skupinou, a v listopadu vysejí na polovině každé lokality kokrhel.

Kvetoucí svahy podél komunikací budou vypadat pěkně a současně pomůžeme ohroženým druhům. To je pro nás velmi významné. Uvědomme si, že za poslední století z české krajiny nadobro zmizelo přibližně 3.000 druhů hmyzu. Změna bude mít přínos i pro správce těchto ploch. Trávníky s kokrhelem se nemusejí tak často sekat, jejich údržba tak vyjde levněji,“ vysvětlil Kuras.

Projekt potrvá do května 2019. Jeho rozpočet činí zhruba 14 milionů korun, z toho 11 milionů korun je státní dotace. Navržený postup odborníci ověří na již zatravněných plochách i na nově budovaných úsecích, kde se semena kokrhele přidají do speciálně připravených osevních směsí spolu s živnými rostlinami motýlů, jako jsou například chrpy, šalvěje nebo jetele.

 

Kontaktní osoby:

Jan Mládek | vedoucí výzkumného týmu
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého | Katedra ekologie a životního prostředí
E: jan.mladek@upol.cz | M: 730 808 097

Tomáš Kuras
Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého | Katedra ekologie a životního prostředí
E: tomas.kuras@upol.cz  | T: 585 634 568

 

 

Odkaz na fotografie: 

http://www.zurnal.upol.cz/media/kokrhel_cmelak.jpg

http://www.zurnal.upol.cz/media/kokrhel_lustinec.jpg

 

Popisek k přiloženým fotkám: Poloparazitická rostlina kokrhel pomůže rozšířit druhovou rozmanitost zelených ploch podél dálnic. Foto: Jan Mládek

 Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew