Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
22.06.2016, 12:20, Stáří: 4 r.

V Pevnosti poznání se utkají mladí zdravotníci z celé republiky

Autor: OK

Olomouc (22. června 2016) – Nejlepší mladí zdravotníci z České republiky se 25. června od 9.30 do16.00 hodin potkají v celostátním kole Soutěže mladých zdravotníků. Finále se uskuteční v interaktivním muzeu Pevnost poznání a v olomouckých Bezručových sadech. Záštitu nad setkáním převzal rektor Univerzity Palackého v Olomouci Jaroslav Miller.

Žáci základních škol a nižších stupňů víceletých gymnázií ošetřují realisticky namaskovaná poranění, učí se správnému přístupu ke zraněným a také to, jak v nouzi pomoci rodičům nebo kamarádům před příjezdem zdravotnické záchranné služby. „Je zajímavé vidět, že děti mají mnohem menší ostych než dospělí, a tím větší rozhodnost v reálné situaci. I v případech „prostého“ bezvědomí, je přitom postižený ohrožen na životě. A bez jednoduchého úkonu laické první pomoci zemře pravděpodobně dříve, než přijede záchranná služba,“ řekl Marek Jukl, prezident Českého červeného kříže.

Jukl připomněl příběh mladého zdravotníka Karla Janderky z Nových Syrovic. Třináctiletý chlapec loni v dubnu poskytl svému dědečkovi účinnou první pomoc, a tím mu zachránil život. Zvládl nejen telefonickou koordinaci s operátorkou, ale také pacientovi poskytl efektivní resuscitaci. Za svůj čin letos dostal významné ocenění v Senátu Parlamentu ČR.

Děti se těmto dovednostem učí v kroužcích ve školách. Například na Základní škole Vítězná v Litovli se kroužek koná jednou týdně, v sedm hodin ráno. Přesto je o něj zájem – navštěvuje jej 15 žáků. Někteří z nich plánují zdravotnické povolání a chtějí pokračovat v odborném studiu. „Děti udělaly velký pokrok. Je vidět, že je tato problematika hodně zajímá. Dvěma dívkám výuka pomohla u přijímaček na střední školu. Dostaly za účast body navíc,“ popsala učitelka Andrea Švecová.

Český červený kříž tyto aktivity zaštiťuje a pravidelně podporuje. Se základy první pomoci se ročně seznámí kolem 12 tisíc dětí. Podle vedení organizace je ale stále velký prostor pro to, aby se kroužky mladých zdravotníků objevily na dalších školách. „V Pevnosti poznání se dlouhodobě věnujeme nejen popularizaci vědy, ale i vzdělávání v oblastech, které se bezprostředně dotýkají nás všech. Zdravotnictví je jednou z nich. Pravidelně pořádáme akce spojené s prevencí onemocnění, desítky dětí u nás absolvovaly kurzy první pomoci. Participace na celostátním kole soutěže je pro nás prestižní součástí tohoto portfolia,“ uvedl Matěj Dostálek, ředitel Pevnosti poznání.

Český červený kříž organizuje soutěže Mladých zdravotníků více než 50 let ve všech okresech České republiky. Soutěž je rozdělena na dvě části – pro Mladé zdravotníky I. stupně a pro Mladé zdravotníky II. stupně. Celostátní kolo se v Olomouci koná poprvé za uplynulé tři desítky let a zúčastní se ho 90 dětí.

 

Kontaktní osoba:

Martina Vysloužilová | PR & Media, event manager
E: martina.vyslouzilova@upol.cz  | T: 585 634 142 | M: 603 359 126Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew