09.12.2010, 16:45, Stáří: 13 r.

Úspěšné zahraniční exkurze budoucích právníků

Autor: -rk-

Studentka PF UP Lucie Siebertová
čeká na podpis prezidenta
Václava Klause do jeho knihy
v němčině pro děkanku PF UP

V letošním kalendářním roce se studentům Právnické fakulty UP podařilo získat stipendia  na podporu dvou zahraničních studijních cest do německy mluvících zemí.

Na jaře podpořila německá výměnná služba DAAD exkurzi do Spolkové republiky Německo na univerzity v Drážďanech, Berlíně a Postupimi. Program byl zahájen slavnostním přijetím děkanem Právnické fakulty TU Dresden panem prof. Dr. Göttingem a jeho kolegů, kteří skupině našich studentů navíc umožnili náslech na jednání zemského parlamentu (Sächsischer Landtag). Účastníkům desetidenního studijního pobytu byly umožněny náslechy na přednáškách a seminářích na Právnické fakultě Freie Universität Berlin a na Právnické fakultě Universität Potsdam. Praktickou část odborné exkurze tvořily návštěvy německého parlamentu (Bundestag) a spolkového kancléřství, u kterého se studenti zrovna míjeli s kancléřkou Angelou Merkelovou. Během pobytu v Berlíně byli účastníci exkurze slavnostně přijati na Velvyslanectví České republiky v SRN. Zajímavým momentem exkurze bylo pozvání berlínských studentů práv k naší účasti na slavnostní přednášce prezidenta České republiky Václava Klause na půdě Humboldtovy univerzity při jeho soukromé návštěvě Berlína, tentokrát v roli vysokoškolského profesora. Příjemnou tečkou studijní cesty se v Postupimi stala prohlídka zemského parlamentu (Landtag Brandenburg), kterým naše studenty provázel absolvent semestrálního studijního pobytu Erasmus na olomoucké fakultě rámci jeho studia práv na Universität Potsdam.

Podzimní týdenní odborná exkurze do Vídně se realizovala zrovna v době těsně před uzavřením budovy Právnické fakulty před rozsáhlou rekonstrukcí. Díky programu AKTION Česká republika – Rakousko a garantovi z Právnické fakulty Universität Wien prof. Fuchsovi spolu s dalšími profesory se mohli naši studenti zúčastnit výuky rakouského práva, a komparovat tak český, německý a rakouský právní systém. Tématem projektu exkurze byla činnost justice, a proto byly náslechy na přednáškách, cvičeních a seminářích doplněny exkurzemi na Ústavní soudní dvůr, Nejvyšší soudní dvůr a Zemský soudní dvůr ve věcech trestních ve Vídni. Rovněž v hlavním městě Rakouska byla skupina našich studentů vstřícně přijata na Velvyslanectví ČR v Rakousku.
Oba studijní pobyty přispěly za podpory stipendií DAAD a AKTION k rozšíření obzoru studentů ve svém oboru, prohloubení odborných jazykových znalostí německé a rakouské právní terminologie a k upevnění spolupráce UP se zahraničními partnery na právnických fakultách v Německu a Rakousku. Jistě lze ještě dodat, že naši studenti reprezentovali svou alma mater v zahraničí se ctí.

-rk-, foto archiv studentů PF