25.10.2013, 07:30, Stáří: 10 r.

Univerzitě i městu vzdá hold Český rozhlas Vltava

Autor: Lenka Skácelíková

Ilustrační foto: SXC

Český rozhlas Vltava se ve dnech 25.–27. října 2013 vydá na Hanou: speciální vysílání se zaměří na 440. výročí založení Univerzity Palackého, druhé nejstarší univerzity v České republice. Během dvaceti hodin přiblíží oslavy důležitého výročí olomoucké alma mater. Posluchači se mohou těšit také na Hovory bez taláru emeritního rektora UP Josefa Jařaba, přímý přenos jazzového recitálu Emila Viklického či premiéru rozhlasové hry o milostném vztahu filozofa Sartra, v níž se představí Hana Maciuchová s Igorem Barešem.

„Mottem a cílem tohoto rozhlasového natáčení je objevovat město a univerzitu ve vzájemných vztazích, ať jsou souladné, nebo i vyhrocené, jak okolnosti a doba přinesly,“ zdůraznil prorektor Ladislav Daniel.

Během dvaceti hodin vysílání se ke slovu dostane rektor i akademičtí hodnostáři. Redaktoři představí kulturní projekty města na rok 2014, nabídnou procházku secesní vilou Primavesi a „prohlídku“ orloje, které doplní dokument o olomouckých architektonických skvostech.

„Hlavním tahákem sobotního odpoledne bude premiéra nastudování hry londýnského dramatika a zlínského rodáka Benjamina Kurase „Sebeklamy“ vyprávějící o rozporuplném vztahu spisovatelky Simone de Beauvoir a filozofa Jeana-Paula Sartra. V hlavních rolích se představí Hana Maciuchová, Igor Bareš, Tereza Richtrová a Petr Kubes,“ doplnil Daniel.

V sobotu odpoledne se posluchači mohou těšit na Hovory bez taláru emeritního rektora UP Josefa Jařaba, které navštíví i zpěvák Jarek Nohavica, a na přímý přenos jazzového recitálu olomouckého rodáka Emila Viklického z Kaple Božího Těla v Konviktu. Vysílání doplní četba z autobiografické novely Ireny Šindlářové „Ábr Fábr“ v podání Valérie Zawadské a rozhlasová nahrávka světové premiéry opery Zdeňka Pololáníka „Noc plná světla“.

Výběr z programu:

Pátek 25. 10. 2013
18.30 Premiéra 1. části četby z rukopisu novely I. Šindlářové: Ábr Fábr (také so + ne)
20.00 Páteční večer o historii olomoucké univerzity

Sobota 26. 10. 2013
06.55 Hlasy a hlásky se sbory Campanella a Bel Canto
07.15 Koncert klavíristy Marka Keprta
08.00 Víkendová příloha stanice Vltava o UP
11.00 Koncert Vojenské hudby Olomouc
11.27 Minutová hra Milana Šotka o Olomouci
11.30 Vila Primavesi – secesní skvost v srdci Hané
12.10 Koncert Moravské filharmonie Olomouc