10.03.2011, 13:02, Stáří: 13 r.

Univerzita vydala monografii o zakladateli pravoslaví v českých zemích

Autor: -pm-

Josef Žídek – tvůrce „třetího Říma“ v Chudobíně

Kdo z Olomoučanů by neznal na první pohled překvapivé, ale nakonec malebné panorama nedalekého Chudobína, tvořené věžemi kostelů patřících třem církvím? Za jakých okolností tyto sakrální stavby ve vesničce poblíž Litovle, čítající sotva 300 obyvatel žijících v 50 domcích, vznikly? Co způsobilo skutečnost, že v moderní, sekularizující se české společnosti, museli uspokojovat náboženské potřeby lidí tři duchovní současně? Na tyto a mnohé další otázky odpovídá právě vydaná monografie nazvaná „Josef Žídek. Nástin života a díla reformního kněze, zakladatele pravoslavné církve na Moravě“ (Olomouc, Vydavatelství UP 2010, 353 s., cena 250 Kč). Autorem knihy je prof. Pavel Marek, Ph.D., působící na Katedře historie FF jako vedoucí Centra dějin křesťanské politiky.

Hlavní postavou, která „to vše“ v Chudobíně způsobila, byl zpočátku římskokatolický, posléze československý, pak pravoslavný a nakonec opět katolický kněz Josef Žídek (1889–1968). Jistě každého napadne otázka, co to bylo za člověka, který bloudil z jedné církve do druhé, aby nakonec skončil v té, z níž vyšel. Jednalo se o náboženského hledače, nebo máme co do činění s anomální osobou kněze, který ztratil víru a hledal ji v dalších křesťanských společenstvích? Dramatický životní osud jednoho duchovního autor vsadil do širšího rámce českých náboženských dějin na přelomu 19. a 20. století a v Žídkově postavě představuje jeden z typů tzv. reformních kněží, které zrodil český katolický modernismus. Výklad přitom není zaměřen pouze na sledování životních osudů této zajímavé, polozapomenuté a kontroverzní postavy moderních českých náboženských a církevních dějin, ale řada nových poznatků a pohledů směřuje také např. ke klíčovým postavám Církve československé Karlu Farskému a zejména pak k Matěji Pavlíkovi, známému spíše pod jménem Gorazd, který je dosud tradován jako zakladatelská postava pravoslaví v českých zemích. Kniha prof. Marka v mnohém ohledu dosavadní poznatky o Gorazdovi reviduje a přispívá k jeho demýtizaci.

Monografie opřená o nově nalezený pramenný materiál je na první pohled reflexí života v regionu Olomoucka. Ve skutečnosti však je nepřehlédnutelným příspěvkem k českým církevním dějinám první poloviny 20. století a navazuje na autorovy předchozí knihy věnované dějinám pravoslavné církve od jejího založení do roku 1953 a osobnosti pražského pravoslavného arcibiskupa Sawatije, jež vznikly také ve spolupráci s ukrajinskými historiky českého pravoslaví Volodymyrem Burehou a Jurijem Danilcem. Kniha současně vychází jako šestý svazek ediční řady Centra dějin křesťanské politiky. O jeho činnosti Žurnál UP své čtenáře už nejednou informoval.

Pavel Marek: Josef Žídek. Nástin života a díla reformního kněze, zakladatelské postavy pravoslavné církve na Moravě. Olomouc 2010. 353 s. ISBN 978-80-244-2631-0. Cena 250 Kč. Jednotlivci i korporace si mohou knihu objednat ve Vydavatelství UP, Biskupské nám. 1

-pm-