30.09.2010, 12:49, Stáří: 14 r.

Societas cognitorum: Sdružení profesorů FF UP bude působit v duchu univerzitních hodnot a akademických tradic

Autor: -iff-

Patnáctého září bylo ustavujícím valným shromážděním založeno Sdružení profesorů Filozofické fakulty UP, které – citujíce osvícenskou tradici Olomouce – nese jméno Societas cognitorum. Členství ve Sdružení je vázáno na profesorský stav, řádným členem se může stát – literou stanov – „akademický pracovník s hodností profesora, který působí nebo působil na Filozofické fakultě UP v Olomouci“, stanovy připouštějí ale také čestné členství, které může být „uděleno významným osobnostem za mimořádné zásluhy o rozvoj Filozofické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci nebo sdružení“, byť nesplňují stavovskou či lokální podmínku. V době založení čítalo Sdružení 28 řádných členů, profesorů zastupujících disciplíny filologické, filozofické, historické a uměnovědné.

Sdružení Societas cognitorum, zřízené coby občanské sdružení a zaregistrované na Ministerstvu vnitra ČR, není organizační jednotkou FF UP, a nepodléhá tudíž řízení či dohledu akademických funkcionářů.

Poslání Sdružení formulují stanovy jako „vytváření příležitostí pro setkávání, propagaci a podporu Filozofické fakulty UP. Snahou je rozvíjet kulturní, společenské a vědecké povědomí o FF UP v lokálním, národním i mezinárodním kontextu.“

Konkrétních možností pro činnost Sdružení je mnoho, od neformálních pravidelných přátelských setkání obohacujících mysl i ducha k veřejnějším vystoupením členů či hostů Sdružení, od diskuse a glosování aktuálních procesů probíhajících na FF a UP, v krajině českého vysokého školství a české (a evropské) společnosti vůbec k učeným odborným diskusím problémů nadčasových, od zveřejňování krátkých zpráv a glos k souhrnným publikacím atd. Slovy dopisu, který zval ke členství ve Sdružení: „Chceme usilovat o to, aby naše fakulta působila intenzívně v duchu univerzitních, to jest univerzálních vzdělanostních hodnot a akademických tradic, které chceme udržovat, chránit a bránit, bude-li třeba. Jde nám také o to, aby hlas profesorů naší fakulty byl slyšen v rámci akademické autonomie a aby společenská pozice profesorského stavu měla svou váhu.“

Ustavující valné shromáždění bylo současně shromážděním volebním. Předsedou Sdružení byl na dobu tří let zvolen prof. Josef Jařab, místopředsedou prof. Ivo Barteček, dalšími členy výboru jsou profesoři Jan Štěpán, Ludvík Václavek a Jiří Černý, členy dozorčí rady jsou profesorky Libuše Spáčilová, Jana Burešová a prof. Miloš Trapl. Agendu spojenou s činností sdružení vyřizuje prof. Ingeborg Fialová.