20.07.2012, 16:31, Stáří: 12 r.

Římská La Sapienza je novým partnerem Univerzity Palackého

Autor: Pavel Konečný

Rektor UP Miroslav Mašláň (uprostřed) s představiteli univerziry La Sapienza.
Foto: Ladislav Daniel

Generální smlouvu zastřešující studijní, kulturní a vědeckou výměnu uzavřel v Římě rektor Univerzity Palackého Miroslav Mašláň se svým protějškem Luigim Fratim z univerzity La Sapienza. Tato státní univerzita, založená v roce 1303, patří mezi nejstarší a nejvýznamnější v zemi. Italská strana nabízí širší škálu spolupráce od přírodních věd po italská studia, historii a dějiny umění. Univerzita Palackého má zájem o spolupráci v dějinách umění, v historii a nabídne další obory.

„Na základě této smlouvy mohou jednotlivé obory uzavřít dílčí smlouvy o spolupráci. V této chvíli jsme nejdále pokročili v oblasti věd o umění. Tam přichází v úvahu i studium typu joint degree,“ uvedl po návratu rektor Mašláň.

Obě univerzity mají zájem o výměnu studentů prostřednictvím programu Erasmus, doktorandů, ale také o výměnu vědeckých pracovníků. „Osobní setkání bývají pro vědce nejdůležitější,“ podotkl Miroslav Mašláň. Podle rektora se nyní do zorného pole římských akademiků dostaly především olomoucké nanotechnologie.

První římská studentka bude Češka. Brněnská rodačka studující na La Sapienze v magisterském programu, bude pokračovat doktorským studiem na Katedře dějin umění Filozofické fakulty v Olomouci. „Na Univerzitě Palackého bude zpracovávat působení cisterciáckého řádu v oblasti umělecké produkce,“ potvrdil profesor Ladislav Daniel z Katedry dějin umění, prorektor pro zahraniční vztahy UP.

Na prahu těsnější spolupráce je i olomoucká Katedra historie se svým protějškem na univerzitě La Sapienza – Katedrou dějin, kultury a religionistiky. Rozvíjet se má rovněž spolupráce v oboru italianistiky. Ta měla v uplynulém školním roce na Univerzitě Palackého pět desítek studentů.

La Sapienza má jedenáct fakult, na nichž studuje přibližně 140 tisíc posluchačů. O chod univerzity se stará osm tisíc akademických a technických zaměstnanců.

Univerzita Palackého spolupracuje s více než stovkou vysokých škol po celém světě.