Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
27.01.2016, 14:53, Stáří: 4 r.

RCPTM díky evropskému projektu rozšíří přístrojové vybavení

Autor: OK

Olomouc (27. ledna 2016) – Regionální centrum pokročilých technologií a materiálů (RCPTM) Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci rozšířilo své přístrojové vybavení a díky tomu posílilo výzkumné aktivity v několika oblastech. Nákup nových zařízení umožnil evropský projekt za zhruba 30 milionů korun.

Projekt Rozvoj výzkumných kapacit RCPTM z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace byl zahájen loni v říjnu a úspěšně skončil v závěru loňského roku. „Díky projektu se nám podařilo posílit kvalitu a urychlit transfer technologií do praxe. Očekávaným přínosem je i větší přínos poznatků z komerční sféry do výzkumu a vzdělávání. Spolupráce s komerčními partnery je pro nás velmi důležitá, v současné době spolupracujeme se zhruba 80 firmami a společnostmi z tuzemska i zahraničí,“ uvedl projektový manažer Dalibor Jančík.

Jedno z vědecky nejvýkonnějších vědeckých center v České republice díky projektu využívá nové přístroje například při vývoji a aplikaci vysoce selektivních a účinných analytických metod na principu chromatografie a hmotnostní spektroskopie, interakci nanomateriálů s biologickými systémy na buněčné úrovni, kvantové korelaci ve fotonových polích či při studiu fotoluminiscenčních vlastností nanomateriálů. Celkem byla posílena infrastruktura v sedmi výzkumných směrech.

RCPTM patří k nejvýznamnějším pracovištím pro materiálový, nanotechnologický, chemický i optický výzkum v evropském i světovém měřítku. Už před zahájením projektu vědci využívali unikátní soubor přístrojového vybavení. Možnost posílit tuto vědeckou infrastrukturu si ale výzkumná instituce nenechala ujít. „Vzhledem k neustálému rozvoji výzkumných směrů i používaných technologií je třeba přístrojové vybavení neustále doplňovat,“ potvrdil Jančík.  

Pracovníci RCPTM se věnují zejména vývoji nanomateriálů a chemických látek, které mohou najít využití mimo jiné v medicíně, biotechnologiích, potravinářství či ochraně životního prostředí.

           Kontaktní osoba:

             Radek Zbořil | ředitel RCPTM
             Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
             E: radek.zboril@upol.cz  | T: 585 634 947Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew