05.06.2009, 10:38, Stáří: 15 r.

Propojení databáze Scopus s EZB

Při práci s citační databází Scopus jste si možná všimli ikony E Z B, která se zobrazuje u každého vyhledaného záznamu. Je to odkaz na Elektronische Zeitschriftenbibliothek (Electronic Journals Library).

EZB je projekt Univerzitní knihovny v Regensburgu, který umožňuje snadný přístup k plným textům odborných elektronických časopisů. V současné době obsahuje asi 45 tis. titulů, z nichž 22 tis. je označeno zeleným puntíkem, což znamená, že jsou volně přístupné.

Do projektu je zapojeno asi 500 institucí, mezi nimiž je i Univerzita Palackého. Výhodou pro každou spolupracující instituci je, že jsou zde soustředěny odkazy na všechny časopisy, které má tato instituce k dispozici v rámci různých elektronických zdrojů (např. EBSCO, ProQuest, JSTOR a mnohé jiné) nebo je má individuálně předplaceny. Přistupujete-li jako oprávněný uživatel UP, zobrazí se vám tyto časopisy se žlutým puntíkem a můžete je otevřít. Zde je tedy možné zjistit, zda článek, vyhledaný ve Scopusu, je pro UP přístupný v plném textu.

Ludmila Slezáková
Knihovna UP