31.05.2012, 14:06, Stáří: 12 r.

Projekt „Česko-polské lexikografické centrum“ pokračuje

Autor: Katarzyna Kvapilíková

Sekce polské filologie Katedry slavistiky FF ve spolupráci s polským partnerem (Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa v Ratiboři) uspořádala v závěru dubna inaugurační konferenci u příležitosti založení Česko-polského lexikografického centra. Toto mezinárodní setkání se konalo v prostorách olomoucké polonistiky a jeho cílem byla prezentace dosavadní činnosti obou partnerských stran.

Projekt Česko-polského lexikografického centra vznikl za podpory Evropské unie v rámci Operačního programu přeshraniční spolupráce ČR-PR 2007-2013. Projekt sekce polské filologie je tříletý a bude probíhat až do roku 2014. Vedoucím partnerem projektu je Univerzita Palackého, konkrétně sekce polské filologie Katedry slavistiky. Celý projekt řídí doc. Ivana Dobrotová, Ph.D.
Jedním z cílů grantového projektu je navazování mezinárodních kontaktů a kulturní a vědecká spolupráce obou partnerů. Výsledkem lexikografického výzkumu má být vydání slovníkových příruček určených pro řešení krizových situací v polsko-českém příhraničí a slovník odborné terminologie z oblasti administrativně-správní EU.

Zpracováváním a podrobnou analýzou lexikografického materiálu se budou zabývat nejen čeští a polští lingvisté, ale ve velké míře také studenti. Slovníky budou určeny veřejně-správním institucím, jednotkám tzv. Integrovaného záchranného systému (záchranná služba, policie a požárníci) a také širší veřejnosti.

Práci české i polské sekce můžeme sledovat na internetových stránkách (české: http://lexikografie.polonistika.upol.cz, polské: www.cz-pl-centrum-leksykograficzne.eu). K dalším plánovaným aktivitám česko-polské spolupráce patří mimo jiné workshop na téma Komunikace v krizových situacích v česko-polském pohraničí (listopad 2012), vědecká konference Srovnávací aspekt lexikografie – teorie a praxe (říjen 2013), slavnostní křest knihy Česko-polský slovník odborné terminologie z oblastí administrativně-správní EU (duben 2014) a mnoho dalších.

Mgr. Katarzyna Kvapilíková, Katedra slavistiky, sekce polské filologie, foto archiv autorky