11.09.2012, 08:40, Stáří: 12 r.

Profesorka Hrabová je nominována na Cenu Milady Paulové

Autor: Velena Mazochová

Profesorka Libuše Hrabová
Foto: Marek Otava

Emeritní profesorka Filozofické fakulty Univerzity Palackého Libuše Hrabová je zastoupena mezi devíti vědkyněmi nominovanými na udělení letošní Ceny Milady Paulové, která je oceněním vědecké práce významných českých badatelek. Navrhnout svou kolegyni se rozhodli členové olomoucké katedry historie.

Profesorka českých a obecných dějin se specializací na středověkou historii Libuše Hrabová je uznávanou historičkou již od šedesátých let minulého století. V období normalizace musela opustit vysokoškolské prostředí a návrat na olomouckou katedru historie jí byl umožněn teprve po roce 1989.

„Svou erudicí, entuziasmem a pedagogickým zápalem zcela zásadně ovlivnila několik polistopadových generací studentů historie a mnoho z nich inspirovala k profesní dráze historika či učitele dějepisu,“ zdůraznil vedoucí katedry profesor Jaroslav Miller. „Mohla se rovněž naplno věnovat historickému výzkumu a vydala několik vědeckých monografií, které byly vysoce ceněny českou i zahraniční badatelskou obcí,“ doplnil.

Dnešní olomoucké pracoviště je podle Millera do značné míry plodem dlouholeté práce Libuše Hrabové, především svým vědeckým zaměřením a mezinárodní spoluprací. „Své zásluhy obvykle přechází skromným mlčením, proto se katedra rozhodla nominovat ji na Cenu Milady Paulové, a to nejen za její občanské postoje v období normalizace, ale především jako vynikající vědkyni, inspirativní pedagožku a ženu, které bylo osudem a dějinami souzeno vykonat hlavní a nepřehlédnutelné dílo na poli historie až v důchodovém věku,“ uvedl Miller k motivům nominace.

Nominace byly uzavřeny na konci srpna a nyní je vyhodnocuje komise složená ze zástupců ministerstva školství a z řad expertů v oboru historie. Jedním z nich je i proděkan filozofické fakulty a člen katedry historie Antonín Kalous. „Porota by měla rozhodnout do 21. září. Pokud by výsledek nebyl jasný, bude se ještě dodatečně rozhodovat v následujícím týdnu,“ informovoval docent Kalous. Slavnostní vyhlášení proběhne v pražské Lucerně 18. října.

Cenu Milady Paulové letos již počtvrté vyhlásilo ministerstvo školství ve spolupráci s Národním kontaktním centrem – ženy a věda Sociologického ústavu Akademie věd ČR a Domem zahraničních služeb. V tomto roce bude udělena v oblasti historických věd s odkazem na pedagogicko-výzkumné působení historičky a byzantoložky Milady Paulové, jejíž jméno nese.

Milada Paulová u nás v roce 1925 získala jako první právo přednášet na univerzitě a v roce 1939 se stala první profesorkou na našem území. Dnes je mezi vědeckými silami čtvrtina žen a podle údajů ČSÚ se zastoupení žen a mužů mezi vědci přinejmenším od roku 2000 nijak výrazně nemění.

Historicky první držitelkou ceny se stala v roce 2009 profesorka Milena Rychnovská, emeritní členka Katedry ekologie Přírodovědecké fakulty UP, která ji obdržela za celoživotní přínos české vědě v oblasti ekologie a udržitelného rozvoje. V loňském roce, kdy bylo ocenění zaměřeno na obor chemie, postoupila do užšího výběru další z významných vědkyň Univerzity Palackého – profesorka Jitka Ulrichová, přednostka Ústavu lékařské chemie a biochemie a prorektorka pro záležitosti vědy a výzkumu.