25.11.2010, 13:28, Stáří: 14 r.

Přijede Greenaway, Galeta i pejsek s kočičkou

Autor: -mar-

Devátý ročník přehlídky animovaného filmu (PAF), který proběhne ve dnech 9. - 12. 12., přinese i letos velmi bohatý program s několika světovými filmovými premiérami i jedinečnými hosty. Již samotné zahájení festivalu, které proběhne tentokrát v kině Metropol, dává tušit, že se bude na co dívat. V jeho rámci vystoupí v Olomouci legendární filmař Peter Greenaway či hudebník Alva Nota.
„Britský režisér a výtvarný umělec Peter Greenaway je pro letošní rok naším hlavním hostem, ale také osobností PAF kultu. Jde totiž o filmaře, jehož dílo dalece přesahuje do animovaného filmu a dalších forem audiovize. Návštěvníci festivalu budou mít také možnost zúčastnit se jeho přednášky a diskuse s ním,“ říká Alexandr Jančík, ředitel přehlídky. Dalším významným hostem festivalu bude rakouský režisér Martin Arnold, který zde uvede premiéru svého snímku Soft Palate. Nutno dodat, že režisér odmítl nabídky z Berlína i Cannes a svůj nový počin poprvé představí právě v Olomouci.

Čtyřdenní festival je ale především přehlídkou animovaných filmů a současného umění. Diváci se tak mohou těšit na desítky animovaných filmů i několik světových premiér. Za zmínku určitě stojí ústřední programové téma Ostrovy animace, které se zaměří na animaci malých národů či etnik, jimž často svobodná výpověď o jejich zemi a historii nebyla dopřána. Vrcholem sekce bude projekce dosud nikdy neuvedených pásem australských a afrických animovaných filmů, které speciálně pro PAF připravila australská badatelka Deborah Szapiro a britský vědec a filmař Charles daCosta. V rámci sekce PAF Rewind se letos organizátoři zaměří na knižní ilustraci a její animovanou podobu. V Olomouci se tak představí ucelená díla klasiků českých pohádek Josefa Lady, Zdeňka Milera, Jiřího Trnky či Adolfa Borna, která potěší i ty nejmenší diváky.

Další ze sekcí – Živá animace – představí fenomén barevné hudby a barevného slyšení. Při té příležitosti zavítá do Olomouce a vůbec poprvé do Česka německý audiovizuální umělec a tvůrce mnoha instalací Carsten Nicolai aka Alva Nota. Doprovodný program zpestří i další koncerty nebo výstavy a instalace. Část Aport animace se zase zaměří na animaci v různých fázích realizace jako jsou vizualizace, softwary či grafický a užitý design. Lákadlem pro mladší generaci tak bude např. prezentace tvůrců české hry MAFIA II.
Diváci nebudou ochuzeni ani o populární Půlnoční horečku, tedy projekci filmů v nočních hodinách v Uměleckém centru UP. Snímky zde každý rok uváděné přitahují mj. svým vyhraněným žánrovým zaměřením, kontroverzním a často explicitním zobrazováním tělesnosti či politicky ne vždy korektních témat. „V rámci festivalu budou vydány také tři sborníky a katalog, takže můžeme mluvit o přesahu festivalu i do publikační činnosti,“ dodává závěrem Martin Mazanec, dramaturg PAFu.

Devátý ročník PAFu proběhne letos od 9. do 12. prosince v budově Uměleckého centra UP, v kině Metropol, v Galerii Monitor, U Mloka a Galerii 36 a v klubu Vertigo. (Více na www.pifpaf.cz.)

-mar-