Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
26.07.2016, 11:04, Stáří: 8 r.

Práce na novém systému třídění pacientů při mimořádných událostech se rozběhnou v Olomouci

Autor: OK

Olomouc (26. července 2016) – Odborníci z Univerzity Palackého v Olomouci (UP) a Zdravotnické záchranné služby Olomouckého kraje (ZZS OK) uspěli ve veřejné soutěži Bezpečnostního výzkumu Ministerstva vnitra České republiky a zahájili řešení projektu Efektivní systém třídění pacientů během poskytování akutní zdravotní péče při mimořádných událostech.

Patnáctičlennou pracovní skupinu tvoří lékaři, zdravotničtí záchranáři i manažeři v oblasti krizového řízení. Jejím cílem bude vytvoření jednotné metodiky efektivního systému třídění zraněných a garantování této metodiky na základě mezinárodního certifikátu.

V České republice neexistuje jednotný systém třídění nemocných, raněných a zasažených. Někde jsou používány různé třídící systémy, z nichž na některých etapách poskytování zdravotní péče jsou promíseny dva i více systémů. Výzkum a vytvoření certifikované metody třídění na celostátní úrovni umožní sjednotit používané systémy a aplikovat je na prostředí České republiky. Nahradí třídění, které je dle současných požadavků již neadekvátní a neobjektivní“, uvedl Petr Hubáček, ředitel ZZS OK.

Péče o zraněné by měla být zahájena ihned, tedy ještě předtím, než se začne s detekcí a analýzou činitelů, zónováním a dekontaminací. Při třídění musí být zohledněny faktory jako např. zkušenost personálu, informovanost o typu náhlé poruchy zdraví nebo informace o dostupných zdravotnických prostředcích“, doplnila prorektorka UP Ivana Oborná.

Během projektu bude pracovní skupina úzce spolupracovat s odborníky z Velké Británie, Německa, Rakouska a Izraele. Sdílením zkušenosti ze zahraničí dojde k maximálně efektivní spolupráci v rámci poskytování přednemocniční neodkladné a nemocniční neodkladné péče. Po zavedení standardizované metodiky bude také vzdělávat další odborníky, zavádět metodu v národním měřítku a rozšiřovat do sylabu středoškolského i vysokoškolského kurikula.

Vytvoření celorepublikové certifikované metodiky a algoritmů pro stanovení poskytování zdravotní péče je zcela klíčové pro minimalizaci času pobytu pacienta v místě neštěstí a maximální zefektivnění systému triage a zahájení léčby.



Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew