15.12.2016, 09:04, Stáří: 7 r.

Poťouchlý křest na olomoucké radnici

Literární, výtvarné i hudební fluidum vstoupilo do primátorských prostor olomoucké radnice v podvečer 6. prosince. Zatímco vně historických vitráží na Horním náměstí zvonily čertovské a mikulášské řetězy, uvnitř probíhalo křtění knížky: Poťouchlé pohádky aneb Co čert nechtěl, ale chtěl…“. (s podtituly Olomoucké čertoviny, pohádky a morytáty a nýbrž Tak trochu jiný průvodce hanáckým povětřím) profesora Milana Valenty z Ústavu speciálněpedagogických studií Pedagogické fakulty. Kmotrem – celebrantem knihy byl primátor statutárního města Olomouce doc. Antonín Staněk, šéfredaktor nakladatelství Albatros Praha Petr Eliáš a děkan pedagogické fakulty doc. Čestmír Serafín, průvodní slovo obstarával svým zvonivě dunivým barytonem Alfréd Strejček podmalovávaný souzvuky kytarových tónů Štěpána Raka.

Takto byly pokřtěny Poťouchlé pohádky a to přímo v centru města, v jehož okolí se odehrávají, sic v historické Olomouci i na naší staroslavné alma mater – Univerzitě Palackého. Takto vstoupila do světa další z pitoreskních a inspirativních knih dnes již známého literáta Valenty, který na radnici přivedl i vynikajícího kreslíře Petra Válka, jenž jeho knížku pohádek vyzdobil těmi nejroztodivnějšími i roztomilými bytostmi.

Pavel Svoboda