Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
24.03.2016, 12:22, Stáří: 4 r.

Pevnost poznání zve do světa dětí s autismem

Autor: OK

Olomouc (24. března 2016) – Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání zve 2. a 3. dubna na Modré dny, které připomínají Světový den informovanosti o autismu. Jde o osvětovou akci, která má veřejnost seznámit nejen s existencí onemocnění, ale i s životem osob s poruchou autistického spektra (PAS) a jejich rodin. Pestrý program nabízí přednášky odborníků, pohybové, tvůrčí, relaxační, výtvarné aktivity a koncert britského zpěváka Jamese Harriese. Pevnost poznání, olomoucká radnice a galerie G se rozzáří modře. Modrá je totiž barvou komunikace, což je jedna z oblastí, ve které mají lidé s autismem největší potíže.

Autismus je vrozená porucha zpracovávání informací a propojení jednotlivých oblastí mozku, na jejímž vzniku se podílí genetické faktory. Důsledkem poruchy je, že dítě dobře nerozumí tomu, co vidí, slyší a prožívá. Duševní vývoj je narušen hlavně v oblasti verbální i nonverbální komunikace, sociální interakce a představivosti. „Schopnost dorozumět se slovy není všem vůbec samozřejmá, ale to neznamená, že lidé, kteří nekomunikují tak, jak jsme zvyklí, necítí a nevnímají, jak se k nim chováme. Tyto dny budou příležitostí nahlédnout trochu dál než jen k obvyklému tvrzení o Rain Manech mezi námi,“ řekla Markéta Jandeková z organizace Jdeme Autistům Naproti. O svých zkušenostech bude mluvit maminka devítiletého chlapce Veronika Pasierbová, která se o zlepšení kvality života lidí s autismem intenzivně zajímá již 7 let. Společně s manželem podporují syna v integraci v běžné škole. V panelové diskusi vystoupí špičkové odbornice na tuto problematiku logopedka Kateřina Vitásková a klinická logopedka a psycholožka Lenka Vacková. Diskutovat se bude také o situacích, kdy odborná i laická veřejnost nesprávně reaguje na chování člověka s PAS.

Modré dny mají záštitu primátora Olomouce Antonína Staňka. Bude nasvícena také radniční věž, renesanční lodžie, obřadní síň a vstup do radnice. „Jedná se o zajímavou akci, která pomůže zvýšit povědomí o této nemoci, a současně jde i o netradiční oživení veřejného prostoru v centru města,“ doplňuje vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Profesionální chemik a zároveň jeden z nejlepších popularizátorů vědy u nás Michael Londesborough nebude v Pevnosti poznání poprvé. V únoru přednášel středoškolákům o chemii lásky. Tentokrát ale bude v roli otce vyprávět o zkušenostech s autismem svého syna Jamese. „Když bylo chlapci rok a půl, začali jsme pozorovat první známky autismu. Od začátku byl překrásný a veselý a nešetřil úsměvem. Pak se ale začal vyhýbat očnímu kontaktu a přestal se mnou počítat schody, když jsme šli spolu domů,“ vzpomíná Michael Londesborough, který pochází z Londýna a se svou rodinou žije v Praze. S manželkou tehdy prožívali náročné období. Vyhledali odbornou pomoc a postupně se s touto diagnózou smiřovali. „Jamík naštěstí není agresivní, umí téměř všechno sám a díky mojí báječné ženě a intenzivní práci se nám ho daří pomalu rozmluvit. Máme před sebou spoustu výzev. Je to pořád těžké, ale vidíme výsledky. Chlapec nám dává ohromnou radost a lásku. Svým způsobem bych ho neměnil, jeho autismus je pro mě prostě jeho součástí.“ V současnosti se s Jamesem účastní vědecké studie, která se snaží odhalit více o autismu. Jsou ve fázi genetických testů a analýz. Vědec by si přál, aby veřejnost věděla, že s autismem žije hodně lidí, a aby měla pochopení pro to, že zdánlivě jednoduché věci nejsou snadné pro lidi s PAS.

V České republice se v současné době narodí ročně okolo 100 000 dětí. U tisíce z nich se projeví ve vývoji porucha autistického spektra. Jedná se o mnohem vyšší počet, než kolik je dětí např. s Downovým syndromem nebo cukrovkou. Na autismus neexistuje lék a přes veškeré úsilí vědy není dosud známý přesný mechanismus jeho vzniku.

Kontakt:

Martina Vysloužilová
Univerzita Palackého v Olomouci | Pevnost poznání
E: martina.vyslouzilova@upol.cz | T: 603 35 91 26
www.pevnostpoznani.czAktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew