Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
26.09.2016, 12:18, Stáří: 4 r.

Noc vědců otevře univerzitu veřejnosti, letos ve znamení bezpečnosti

Autor: OK

Olomouc (26. září 2016) – Jaká je role vědy v zajišťování všech druhů bezpečí a bezpečnosti? Letošní Noc vědců se pokusí najít na tyto otázky odpovědi a nabídne řadu nečekaných souvislostí. V pátek 30. září od 18 do 24 hodin nabídne Olomoučanům bohatý program nejen šest z osmi fakult Univerzity Palackého, ale také univerzitní Pevnost poznání, vědeckotechnický park, botanická zahrada nebo Fakultní nemocnice Olomouc.

Noc vědců při olomoucké univerzitě patří vedle Veletrhu vědy a výzkumu k největším populárně-vědeckým akcím v regionu a ani poslední zářijový pátek tomu nebude jinak. „Malí i velcí návštěvníci budou mít opět jedinečnou příležitost navštívit univerzitní prostory po setmění a setkat se zde nejen se skutečnými vědci, ale především s vědou v jejích netradičních podobách,“ přiblížil koncept akce Petr Bilík, prorektor pro vnější vztahy.

Buňky, 3D tisk i videomapping

Letošní program Noci vědců nabídne téměř stovku různých atrakcí – od pokusů a interaktivních prezentací přes rukodílné workshopy a 3D tisk ve Vědeckotechnickém parku až po deskové hry a fair trade občerstvení. „Na filozofické fakultě se kupříkladu návštěvníci v laboratoři psycholingvistiky dozvědí, co spojuje epidemiologa, agenta FBI a úspěšného obchodníka na burze. Lékařská fakulta naopak poodhalí tajemství světa na buněčné úrovni,“ láká na program Gabriela Sýkorová Dvorníková, tisková mluvčí univerzity.

Nejbohatší program se chystá tradičně na přírodovědecké fakultě a na fakultě pedagogické. V její budově na Žižkové náměstí si budou moci děti udělat vlastní lampion, okrasnou tužku či svíčku. Dozvědí se ale i o tom, jak se chovat bezpečně na internetu nebo jak funguje parní stroj. „Na přírodovědecké fakultě připravíme nejen klasické pokusy z fyziky, chemie či biologie, ale i program představující například pocitové mapy, bezpečno komunikaci nebo svět nanomateriálů,“ říká Martina Šaradínová a dodává: „U příležitosti zahájení Evropského festivalu ptactva 2016, který v Olomouci pokračuje o týden později, nabídneme nově i venkovní aktivity a neformální povídání o nebezpečích, která číhají na ptáky vinou lidských aktivit.“ Neméně atraktivní program chystá Pevnost poznání, která nabídne superlupy nebo tematický videomapping na fasádu budovy. A dojde i na sovy a netopýry v areálu Korunní pevnůstky.

(Ne)bezpečné chilli papričky a cesta kolem světa

Mimořádně nebezpečný program připravuje i Botanická zahrada přírodovědecké fakulty, kde se budou moci návštěvníci seznámit s těmi nejpálivějšími chilli papričkami. Zjistí zde ale také, jak bezpečné jsou dnešní potraviny nebo kam se ukrýt do bezpečí zazní-li sirény. Cyrilometodějská teologická fakulta nabídne fair trade občerstvení i pohled do různých kultur a jejich zvyklostí. Neředín a tamější fakulta tělesné kultury naopak přiblíží v novém Aplikačním centru BALUO pravidla toho, jak se správně a bezpečně hýbat. Své prostory v neposlední řadě otevře v rámci Noci vědců i Fakultní nemocnice Olomouc, kde bude pro příchozí připraven pohled do zákulisí Trasfuzního oddělení.

Více o programu na www.nocvedcu.upol.czAktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew