03.11.2011, 12:43, Stáří: 13 r.

Navštivte obnovené hradební zahrady

Autor: Milada Hronová

Větami z „olomoucké“ symfonie č. 6 Wolfganga Amadea Mozarta byly 19. října slavnostně otevřeny nově obnovené hradební zahrady Univerzity Palackého. Zahrady, umístěné nad Bezručovými sady za objekty v Křížkovského ulici 8 až 14, budou sloužit nejen univerzitě, ale i široké veřejnosti, která je může zatím ve zkušebním provozu navštívit od 7.00 hodin do 15.00 hodin do 21. listopadu 2011. Opravený a zpřístupněný Jakubský výpad, oblíbený průchod z hradebních zahrad do Bezručových sadů, je otevřený ve všední dny od 7 do 19 hodin, v sobotu a ve svátky od 7 do 17 hodin.

Revitalizace trvala zhruba rok a vyžádala si přes jedenáct a půl milionu korun. Převážnou část nákladů hradila evropská dotace. Projektu rekonstrukce můžete dát svůj hlas v soutěži „Můj projekt ROP“.

„Úkolem univerzit je vzdělávat, pěstovat vědu a umění. Existuje však také jejich tzv. třetí role. Právě revitalizací těchto zahrad ji Univerzita Palackého aktuálně naplňuje. Obnovením a zpřístupněním těchto zahrad totiž ukazuje, že má zájem podílet se také na kulturním rozvoji regionu, v němž se nachází. Univerzita Palackého nemůže existovat bez města Olomouce, město Olomouc nemůže existovat bez Univerzity Palackého,“ sdělil v aule Filozofické fakulty prof. Miroslav Mašláň, rektor UP.

Parkánové zahrady za univerzitními budovami v ulici Křížkovského 8–14, tedy za bývalou proboštskou rezidencí a kanovnickými domy, dnešním Rektorátem UP a FF UP, jsou jedním z nejstarších míst v Olomouci. Zmínky o těchto domech pocházejí z nejranější historie Olomouce. Zahrady samé pak vznikaly později, v 15. a 16. století. Stejně jako olomoucké parky, tak i čtveřice zmiňovaných zahrad je součástí zeleného prstence, jenž obepíná historické městské jádro. „Součástí kulturního obrazu města jsou její plochy i budovy. V tomto smyslu zde občané Olomouce budou moci vnímat, že univerzita není uzavřený celek. Prostor zahrady je jako stvořený k pořádání např. letních koncertů, při jejichž organizaci se ke slovu jistě dostanou také studenti,“ řekl doc. Jiří Lach, děkan FF UP.

Před tím, než s rektorem prof. M. Mašláněm za UP, RNDr. Ladislavem Šnevajsem za statutární město Olomouc a Ing. Liborem Kolářem za Krajský úřad Olomouc převzal od těchto zahrad symbolický klíč ke vstupu, dodal, že zahradně-architektonické prostory umístěné nad městskými hradbami se díky své historii a komorní atmosféře nepochybně stanou vyhledávaným místem pro vzdělávání, setkávání či odpočinek nejen studentů, ale všech Olomoučanů. Díky těmto zahradám vznikne také netypický výukový outdoorový prostor.

Pomyslnou třešničkou na dortu je pak opravený a zpřístupněný Jakubský výpad, oblíbený průchod z hradebních zahrad do Bezručových sadů. Jak pro Žurnál UP uvedla Ing. Jiřina Menšíková, tajemnice FF UP, Jakubský průchod je v současné době již otevřen, a to ve všední dny od 7 do 19 hod., v sobotu a ve svátky od 7 do 17 hod. „Společně s kolegy z Rektorátu UP nyní chystáme návštěvní a provozní řád parkánových zahrad. Do vlastních zahrad bude přístup řízený, což znamená s doprovodem. Předpokládám, že zimní období bude přípravou na vlastní provoz zahrad, který bude převážně financován z finančních zdrojů FF UP. Přemýšlíme o vhodném skloubení možné výukové a relaxační funkce. V současné době také hledáme správce tohoto prostoru, který by zajišťoval všechny zahradní činnosti, včetně ostrahy tohoto prostoru,“ doplnila tajemnice FF UP Ing. Jiřina Menšíková.

O revitalizaci hradebních zahrad se diskutovalo mnoho let, k uskutečnění však došlo až díky projektu Revitalizace parků a veřejných ploch Univerzity Palackého, který je financován z Evropského fondu regionálního rozvoje a Regionálního operačního programu regionu soudržnosti Střední Morava. Projekt je mj. součástí Integrovaného plánu rozvoje města Olomouce „Městské parky“. Pro realizaci stavby jej zpracovali zahradní architektka Ing. Helena Hoferková, architekt Ing. Ladislav Palko a PhDr. Karel Žurek. Zhotovitelem jejich současné podoby je firma Kareta. „Specifikem revitalizace bylo vlastní umístění prostor. Nacházejí se v historickém centru Olomouce obklopené kulturními památkami. Z jedné strany jsou ohraničeny výpadem do Bezručových sadů s výškovým rozdílem jedenácti metrů. V návaznosti na omezený přístup jsme tak z velké míry museli volit cestu ručních prací nebo práce prováděné speciálními stroji,“ komentoval pozadí náročné práce Ing. Ladislav Moťka.

Milada Hronová, foto Marek Otava

Čeho se dotkly zásadní stavební zásahy a úpravy

• rekonstrukce komunikace pro pěší
  • zajištění průchodu mezi parky – rekonstrukce stávajících schodišť mezi jednotlivými parky
  • zajištění bezpečnosti návštěvníků – rekonstrukce plotů, zábradlí a branek rekonstrukce altánu
  • sadové a parkové úpravy – vytvoření dobové reminiscence barokních zahrad (za Křížkovského 8 a 10), reprezentativní historické zahrady v renesančním stylu (za Křížkovského 12)
  • vybudování klidového zázemí pro veřejnost, studenty a akademické pracovníky (za Křížkovského 14)
  • nové osvětlení a mobiliář

Více o hradebních zahradách na: http://parkanovezahrady.upol.cz.