25.02.2016, 14:26, Stáří: 8 r.

My, studenti z Neředína: Patrícia Skovajsová

Autor: komboys

Po dvou týdnech už můžeme říci, že je letní semestr v plném proudu, a tak když už nám ty mozkové závity tak krásně jedou, dáme si trochu „cizího“ jazyka. Patrícia Skovajsová pochází z Bratislavy, oslovovat ji můžete Paťa, haťa Paťa nebo Tricia, studuje fyzioterapii, tím si plní svůj sen. A také je to velká sportovkyně – má prý ráda všechny sporty, ale dominuje u ní rychlostní kanoistika.

(poznámka: Protože nevládneme slovenskému pravopisu, omluvte případné překlepy a chyby.)

Co tě přimělo podat si přihlášku na FTK?

Ťažko povedať, čo ma prinútilo, bolo to moje spontánne rozhodnutie. Mám rada šport, prírodu, ale aj prírodné vedy, spoznávanie nových vecí aj ľudí, a tak som sa rozhodla ísť študovať ozaj niečo, po čom som od malička túžila. Mám blízko k športu, avšak trenerstvo by mi nestačilo. Fyzioterapia je podľa mňa krásna pomáhajúca profesia, ktorá sa zíde každému športovcovi. Keďže v Bratislave na fakulte telesnej výchovy a športu fyzioterapiu nemáme a ja som chcela študovať obklopená športovcami, rozhodla som sa teda vystúpiť z mojej komfortnej zony, odísť z domu a začať nový život v novom meste.

Jak hodnotíš své dosavadní studium?

Dnes som úspešne ukončila prvý semester a mám z toho obrovskú radosť! Sú to ale emócie, tá vysoká škola, to vám poviem, a ešte som len na začiatku… Najprv strašné stresy, neistota, ale na skúške som v tej hlave objavila, čo som chcela, takže som spokojná… Dúfam, že to takto pôjde aj naďalej a budem mať dobrú karmu aj na otázky. (smích)

Kdyby sis mohla vybrat studium v zahraničí, kde by to bylo a proč?

Z uvedených možností pre fyzioterapiu, som si vybrala Fínsko a Írsko, pretože je tam krásna príroda a vysoká úroveň fyzioterapie. Ak by som mohla vycestovať kamkoľvek, išla by som do Indie, Austrálie a na Nový Zéland. Mám taký sen, vidím sa meditovať v Indii.

Kdo tě přivedl ke sportu?

Moja rodina. Dedko bol na olympiáde v plávaní.

Jaké jsou tvé sportovní úspěchy a cíle?

V rýchlostnej kanoistike som niekoľko krát vyhrala majstrovstvá Slovenska, účastnila som sa mnohých medzinárodných závodov, najlepšie som sa umiestnila na 5. mieste na ME juniorov na trati 500 m a 1000 m rok 2012 v Portugalsku (Montemor o Velho), 6. miesto na 200 m vo francuzskom Mantes en Yvelines vo finále B. Vyhrala som Medzinárodnú Piešťanskú regatu v roku 2012.

V roku 2013 som išla svoj prvý quadrathlon, ako 15ročná, bola som tam najmladšia a vo svojej kategórii som vyhrala. Boli to majstrovstvá Európy. Je to pomerne nová, ale fest náročná disciplína. Je to vlastne triatlon + kayak. Veľmi sa mi tento šport zapáčil, je to príjemné spestrenie popri kayaku.

Minulý rok som vyhrala majstrovstvá sveta v Šamoríne a majstrovstvá Európy na Balatone sa mi taktiež podarili. Mala som dobrú formu minulý rok a som zvedavá, ako to so mnou bude vyzerať po roku na univerzite. Verím tomu, že „to pude“.

Úspech pre mňa bude, ak doštudujem a stále budem „jakž-takž“ v kondícii a udržím sa vo svetovej špičke. (smích)

Co tě nejvíce v poslední době pobavilo?

Keď sme so spolužiakmi tancovali na dúhe s našimi jednorožkami. (smích) Jednoznačne som sa v poslednej dobe bavila každý deň, pretože mám úžasných spolužiakov a minulý týždeň sme boli na kurze pobytu v zimnej prírode.

Se kterou hračkou sis v dětství nejraději hrávala?

S bábikami, jednoznačne Baby born a také veľké skoro živé. Keď sa ma v 3 rokoch spýtali, čím chcem byť, povedala som: „Ja chcem byť mama“. (smích)

Jaký je tvůj vztah k Olomouci?

Je to sympatické mesto, bola to láska na prvý pohľad. Aj Bratislava má svoje čaro, musím priznať, zároveň ju všetkým odporúčam vidieť a hlavne zažiť, ale v Olomouci mám všetko, čo potrebujem a prejdem ho peši celý do hodiny. Teda aspoň zo stanice na Neředín.

David Klammert se tě ptá, co je v životě víc, jestli talent, nebo dřina.

Dávid, ako spieva Majk Spirit v pesničke Hip hop, talent je ti na nič, keď nevieš makať. Je to výhoda, ktorej sa treba chopiť, ale talent jednoznačne nie je všetko. Aj keď o tom niekedy nevieme, som presvedčená, že každý z nás má talent na niečo a je v niečom výnimočný, je však otázka času, kedy to objavíme. Ale drina je mega! Milujeme drinu! Také pocity ako po 3. dni na sústredení človek nezažíva nikde inde. Keď ideme na tréning a smejeme sa na tom, lebo sme pretrénovaní… to pochopí ten, kto to zažil.

Na co by ses ráda zeptala následujícího zpovídaného?

Chcela by som sa spýtať, či by niečo na svojom živote zmenil/la.

Vyber si z dvojic to, co je ti milejší: pivo / víno, zadaný / free, film / kniha, Internet Explorer / Google Chrome, hory / moře, maso / vege, jednodílný / bikiny, Xindl X / U2.

Pivo, free, kniha, Google Chrome, hory, vege, bikiny, Xindl X.

A otázka na konec: Naše fakulta letos slaví 25 let. Co bys jí popřála do budoucna?

Prajem všetko najlepšie, nech vydrží ešte minimálne 100krát dlhšie a nech sú všetci študenti spokojní, hrdí a dobre uplatniteľní v živote.

Předchozí části: