22.10.2015, 08:42, Stáří: 9 r.

My, studenti z Neředína: Marek Talpa

Autor: komboys

Dalším, kdo byl podroben našim zvídavým otázkám, je Marek Talpa. Student tělesné výchovy a sportu, který patří k současné české bowlingové špičce. Kromě toho ho baví RC modely a rybaření, kde nejspíš budete mít v případě vzájemného soupeření mnohem větší šance na úspěch. Přece nemůže zvládat dobře všechno. Nebo ano? Možná jeho odpovědi napoví.

Co tě přimělo podat si přihlášku na naši fakultu?

Na FTK jsem se přihlásil, protože jsem měl od mala blízko ke sportu, ale hlavně proto, abych se mohl jednou stát studovaným trenérem bowlingu. Taky je parádní, že mám školu „za barákem“.

Jak hodnotíš své dosavadní studium na UP v Olomouci?

No, studium je někdy složité a náročné. Jsem často na lize v Německu a Finsku plus hraji turnaje evropské tour, takže času moc není, ale zatím se mi daří to vše nějak zvládat.

Jaký je tvůj vztah k Olomouci, která je považována za jediné opravdu studentské město v České republice?

Pocházím z Olomouce a jsem za to rád. Olomouc je krásné město a studentů je tu opravdu moc.

Každý má své favority a neoblíbence. Kdo je to pro tebe z řad vyučujících?

Já jsem zatím teda nenarazil na žádného neoblíbence nebo na někoho, s kým by se nedalo mluvit. Jsem moc rád, že jsem na FTK, a můžu říct, že máme opravdu bezvadné vyučující, když tak poslouchám, co bývá na jiných fakultách.

Kde a jak nejčastěji relaxuješ po náročných studijních hodinách? Máš své oblíbené místo, činnost či podnik?

Rád jezdím odpočívat na chalupu na Bouzov. Bývá to ale často relax prací. Je to velký barák s velkou zahradou, takže je pořád co dělat. Jezdím tam celoročně, tak je potřeba pomoct se sekáním zahrady a děláním dřeva na zimu. No a pořád se u nás něco buduje... Teď třeba sauna.

Je o tobě známo, že se věnuješ bowlingu. Přiblížíš nám, jak ses k tomu dostal?

Bowling hraju od roku 2000. Začal jsem hrát s tátou, moc se nám to líbilo, a tak jsme se do toho vrhli po hlavě.

Jistě máš za sebou pár sportovních úspěchů, mohl bys některý zmínit?  Je to tvůj dosavadní sportovní vrchol? Pokud ne, prozradíš nám, jaký to je?

Teď aktuální je titul na MČR jednotlivců v mužské kategorii tento rok. Největší úspěch je ale titul z evropské bowlingové tour na turnaji Brunswick Italia Challenge 2013. Jsem zatím jediným Čechem, který takový titul má. Tehdy to byl opravdu velký úspěch, za kterým bylo hodně práce a lidí, kteří mi věřili a podporovali mě. Rozhodně chci dál budovat svoji kariéru a chci stoupat pořád výš, takže sportovní vrchol tohle ještě určitě není. Na ten jsem sám zvědavý.

Jistá skupina odborníků tvrdí, že používání alkoholu je zdravé. Souhlasíš? A jak si na tom s konzumací alkoholických nápojů ty?

Alkohol určitě není škodlivý v rozumné míře. Otázka, co je pro koho rozumná míra. Já si dám rád pivko, ale nějak moc velký pijan nejsem.

Také víme, že jsi studentem oboru TVS. Přemýšlíš, že se budeš věnovat trenéřině i v budoucnu?

Jak jsem už zmínil, chtěl bych být studovaným trenérem bowlingu. Takže ano.

Máš nějaký svůj, nejen sportovní sen?

Sen má být asi velký, že? Můj je, aby byl bowling na olympijských hrách a já slyšel českou hymnu. Zdá se to divné, ale bowling byl velmi blízko tomu, aby se dostal na olympijské hry 2020 v Tokiu. Byl v úzkém výběru, ale bohužel nebyl vybrán. Stále ale věřím, že se tam jednou bowling dostane.

Jakou oblíbenou činností zaháníš stres?

Zjistil jsem, že na zahnání stresu pomáhá dělat to, co má člověk rád. Já hraju bowling. :-)

Cestuješ rád? Která země ti nejvíce učarovala a proč?

Cestuju moc rád. A na tuto otázku mám už pár roků jasnou odpověď. Tou zemí je Finsko. Strašně moc se mi líbí mentalita a srdečnost lidí tam. Přírodu, jezera, drsnou zimu, polární záři a saunu jsem si prostě zamiloval. Jezdím tam často na ligu a mám tam dobrého kamaráda Joonase Jehkinena, u kterého mám vždycky otevřené dveře. Takže Finsko je moje srdeční záležitost.

Kdybys mohl cestovat v čase, ve kterém historickém období bys rád zažil?

Zajímavá otázka. Možná bych si rád vyzkoušel dobu před cca 30 lety, kdy nebyly mobily, fejsbůky a jiné věci, které zjednodušují život. De facto dobu, kdy byli moji rodiče mladí.

Dodržuješ zásady zdravého stravování? Prozraď nám, co doporučuješ? Případně na čem nejvíce hřešíš?

Zdravé stravování teda vůbec neřeším, i když bych měl. Jím všechno a jako hřích nepovažuju žádné jídlo.

Veronika Grygarová se tě ptá, jakou pizzu máš nejraději.

Mám rád klasickou Margheritu. Ne všude je ale dobrá.

Na co by ses zeptal Anety Kynčlové, která tě bude v seriálu následovat?

Kolik máš prstů?

Co si vybereš: sladký x slaný / pivo x víno / kolo x brusle / rohlík x chleba / romantika x dobrodružství / autobus x vlak?

Sladký, pivo, kolo, rohlík, dobrodružství, vlak.

Předchozí části: