Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
19.02.2016, 10:04, Stáří: 4 r.

Migrační krize očima profesorů olomoucké univerzity

Autor: OK

Olomouc (19. února 2016) – Jedenáct setkání na téma migrace, exil, stěhování národů či střetávání kultur a náboženství. Takový bude šestý cyklus přednášek sdružení profesorů Filozofické fakulty Univerzity Palackého Societas cognitorum, určený i nejširšímu publiku.

Societas cognitorum je nezávislé občanské sdružení, které kromě jiného pravidelně připravuje přednášky pro akademiky i veřejnost. Nyní se profesoři budou věnovat ve všech souvislostech fenoménu migrační krize. 

Debata o současném evropském fenoménu, pohybu lidí, myšlenek i emocí, kterému se začalo říkat migrační krize, se dnes vede ve všech evropských zemích, na všech politických i společenských úrovních, ve všech médiích a ve všech polohách. Většinou je nabita emocemi, vášněmi, okamžitě rozděluje účastníky do dvou nesmiřitelných skupin. My se k tomu chceme vyjádřit uměřeným, racionálním, poučeným pohledem humanitních věd,“ vysvětluje jedna z členek sdružení germanistka Ingeborg Fialová.

První osloví veřejnost amerikanista Univerzity Palackého Josef Jařab. Už 24. února bude přednášet o významných momentech v historii amerického přistěhovalectví. Posluchače se pokusí přivést k úvaze nad tím, jestli jsou Američané národem imigrantů, jak kdysi prohlašoval John F. Kennedy, či jestli příslib tzv. amerického snu má přitažlivost i v současnosti. Společně s účastníky této přednášky bude profesor Jařab přemýšlet také o tom, jestli a v čem by americká zkušenost mohla být dnes inspirativní pro Evropu.

Mezi dalšími přednášejícími, kteří předstoupí před publikum, budou například historikové (Miloš Trapl a Eduard Droberjar), historikové umění (Ladislav Daniel a Pavel Štěpánek), lingvisté (Jiří Černý a Oldřich Uličný), literární historik Lubomír Machala a filozof Ivan Blecha. Vedle profesorů Filozofické fakulty přijdou přednášet i profesoři jiných fakult a univerzit: O změnách ve vztazích muslimů a křesťanů v posledním století bude hovořit Pavel Ambros z Cyrilometodějské teologické fakulty Univerzity Palackého, k tématu etických aspektů exilu literární teoretička a prozaička Silvie Richterová, která přednáší na univerzitě La Sapienza v Římě, k exilu české literatury 19. století bohemista Dalibor Tureček z Univerzity v Českých Budějovicích.

Přednášky letního semestru se uskuteční od 24. února do 11. května, každou středu od 16.45 do 18.15 hodin, v učebně číslo 1.49 na Třídě Svobody.

 

Kontaktní osoba:

Ingeborg Fialová
Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci | Katedra germanistiky
E: ingeborg.fialova@centrum.cz | M: 608 172 932Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew