Tyto stránky jsou zastaralé a nepředstavují aktuální webovou prezentaci Univerzity Palackého.
Pokud jste sem zabloudili omylem, aktuální web je https://www.upol.cz/.
Portál  |  STAG  |  e-mail
English
Univerzita Palackého
10.06.2016, 13:30, Stáří: 4 r.

Mezinárodní žebříček univerzit potvrdil vůdčí postavení Olomouce v počtu špičkových publikací

Autor: OK

Olomouc (10. června 2016) – Excelentní publikace i čilá spolupráce se zahraničními výzkumníky. To jsou silné stránky Univerzity Palackého v Olomouci (UP), které potvrdil mezinárodní žebříček CWTS Leiden Ranking 2016. Co do citovanosti studií patří Univerzitě Palackého mezi tuzemskými vysokými školami první pozice. V celosvětovém srovnání obsadila například v kategorii věd o živé přírodě a o Zemi 202. místo v konkurenci 842 hodnocených univerzit. V hodnocení, které sleduje publikace vzniklé na základě mezinárodního partnerství, zaujímá ve fyzikálních vědách dokonce 60. příčku.

Skutečnost, že Univerzita Palackého obsadila první příčku mezi českými univerzitami v citovanosti odborných studií, svědčí o tom, že zahraniční vědecká obec vnímá výzkumnou excelenci především našich přírodovědných oborů. Velmi pozitivně mne překvapila vynikající pozice Univerzity Palackého na poli mezinárodní vědecké spolupráce. Mám velmi dobrý pocit z toho, že Olomouc je vedle Prahy a Brna bez jakýchkoliv pochyb hlavním centrem vědy a výzkumu v kontextu České republiky," komentoval výsledky rektor Jaroslav Miller.

Práce olomouckých vědců budí největší ohlas

Díky kvalitním vědeckým článkům ve vybraných prestižních časopisech, které se ve svém oboru vyskytují mezi deseti (PP top 10%), či dokonce jedním procentem (PP top 1%) nejcitovanějších prací, Univerzita Palackého předstihla Masarykovu univerzitu, Univerzitu Karlovu i ČVUT. Jiné tuzemské vysoké školy se do žebříčku nedostaly, neboť nesplnily kritérium minimálně jednoho tisíce publikací v období let 2011 až 2014.

Nejlépe si v Olomouci vedli vědci z oblasti věd o živé přírodě a o Zemi. Díky jejich nejcitovanějším publikacím (top 1 %) se UP vyšvihla až na 202. pozici ve světě a předstihla ostatní tuzemské univerzity. Republikové prvenství má i ve fyzikálních vědách (481. ve světě). V těchto vědních oblastech UP drží prvenství i v hodnocení deseti procent nejcitovanějších článků.

Leiden Ranking nabízí hned několik srovnání. Umístění univerzit závisí na výběru jednotlivých indikátorů a parametrů včetně stanovení minimálního počtu publikací. Neexistuje tedy pouze jedno pořadí, jak tomu bývá u většiny jiných prestižních žebříčků,“ vysvětlila Zuzana Polanská z referátu podpory strategie UP.

Vědci jsou v úzkém kontaktu se zahraničím

Mezinárodní žebříček se zaměřuje i na excelentní publikace vzniklé na základě mezinárodních kontaktů, tedy ve spolupráci vědců ze dvou a více zemí. V rámci tohoto indikátoru je Univerzita Palackého první v porovnání s ostatními českými univerzitami v oblasti fyzikálních věd, kde zaujímá 60. příčku ve světě, a ve vědách o živé přírodě a o Zemi, kde se umístila na 161. pozici. Pokud bychom sledovali práce vzniklé díky zahraniční spolupráci ve všech oborech, je UP v rámci České republiky na druhém místě za ČVUT, ve světě pak na 107. místě.

Mezinárodní hodnocení provádí Centre for Science and Technology Studies (CWTS) při nizozemské Leiden University na základě databáze Web of Science. Hodnotí univerzity pouze na základě bibliometrických údajů, na rozdíl od jiných rankingů nesleduje například reputaci institucí či úroveň jejich výuky. Oproti hodnocení v minulém roce není součástí žebříčku ani spolupráce vědců s průmyslem. Ta bude zahrnuta do speciálního vydání hodnocení, které má být publikováno letos na podzim. Metodika pro rok 2016 byla oproti té předcházející výrazně změněna. Podrobné informaci jsou dostupné na www.leidenranking.com.

Kontaktní osoba:

Zuzana Polanská
Univerzita Palackého v Olomouci | referát podpory strategie
E: zuzana.polanska@upol.cz | T: 585 631 091Aktuální zpravodajství a publicistiku z Univerzity Palackého najdete na stránkách Žurnálu Online.

Zpravodajství z UP
Vědecko-výzkumná centraVyhledávání studijních oborů na UPAbsolventi UP

Calendar of Events now only on Palacký University's  new webpages

Aktuální konference, kongresy a sympozia na UP
Stránka aktualizována: 04. 04. 2011, Daniel Agnew