13.01.2015, 13:17, Stáří: 9 r.

Knihovna v roce 2014 a co se podařilo

Autor: -hs-

Revitalizace vstupních prostor Ústřední knihovny UP

Také se na začátku nového roku ohlížíte za tím právě uběhlým a připomínáte si jeho hlavní události? Podívejte se, jak taková rekapitulace vypadá v Knihovně Univerzity Palackého za rok 2014.

Knihy za milion pro Ústřední knihovnu UP

Knihovna nakoupila díky značně navýšené částce na knihy v rozpočtu a darům z projektů FF, PřF, FTK, PF, PdF knihy za 1 milion Kč. Další více než milion investovaly fakulty do knižních fondů svých oborových knihoven. V historii knihovny je to zdaleka největší částka poskytnutá na nákup literatury.

Revitalizace vstupních prostor Ústřední knihovny UP

Vzdušný, otevřený a vyzdobený prostor vlídně vítá naše návštěvníky.

Směrnice o evidenci literatury

Díky ní zapisujeme do katalogu literaturu nakoupenou fakultami z projektů a grantů a prezentujeme tak veškeré knižní bohatství univerzity.

Program absolvent

Univerzita Palackého spustila bonusový program, jehož součástí jsou výpůjční služby pro absolventy UP.

Nulová tolerance

Vešla v platnost v září 2014 a zpřísnila podmínky výpůjčních služeb. Důsledkem je, že knihy jsou vraceny včas, pokuty se platí, jejich výše se snižuje, počet případů dávaných k soudu razantně klesl.

Zvýšení počtu prodloužení absenční výpůjčky

Vycházíme vstříc našim čtenářům a nově je možné prodloužit si výpůjčené knihy 3x.

Nastartována změna stavění fondu v Ústřední knihovně UP

Jsme vedeni záměrem zjednodušit a usnadnit pro naše čtenáře vyhledávání knih ve volném výběru.

Katalog VuFind

Aplikace open source systému, díky němuž sjednocujeme různá prostředí katalogů a sbírek, aniž bychom museli přepracovávat záznamy.

Souborný katalog UP a VMO

Jeho vznik byl umožněn systémem VuFind a propojuje katalogy dvou institucí, Univerzity Palackého a Vlastivědného muzea Olomouc pro větší pohodlí svých uživatelů.

Rakouská knihovna

Sbírka knih katedry romanistiky je díky systému VuFind v Souborném katalogu rovněž připojená a viditelná.

Digitální repozitáž

Knihovna začíná budovat pod VuFind repozitář, který obsahuje kvalifikační práce a záznamy publikační činnosti vědců, výzkumníků a ostatních autorů z UP.

Elektronické informační zdroje

Byl proveden upgrade Portálu EIZ a spuštěn multivyhledávač Discovery Service.

Projektová spolupráce a internacionalizace

Došlo k navázání spolupráce v projektu FF-KAS, která umožnila účast ředitelky Knihovny UP na knihovnických konferencích v Číně a Švédsku, a ta bude pokračovat při ustanovení knihovny katedry asijských studií. Projekt INTEFTEK umožnil výuku angličtiny pro knihovníky, deset z nich složilo úspěšně Cambridgeské zkoušky. Díky projektu se také uskutečnila služební cesta šesti knihovníků do finských knihoven, velmi důležitá pro projekt VuFind. Jazyková škola UPLIFT z projektu PdF vyučovala angličtinu orientovanou na konkrétní potřeby výpůjčního oddělení Ústřední knihovny UP.

Pracovník pro Public relations

Knihovna reflektovala zvýšené požadavky na profesionalitu v oblasti public relations a vyčlenila částečně pracovníka pro vedení Facebooku a webu knihovny, pro organizace výstav, komunikaci s univerzitou i městem a regionem.

Vznik sekretariátu

Představuje infopoint knihovny, soustřeďuje a poskytuje veškeré všeobecné informace pro knihovníky i veřejnost. Sjednocuje na jednom místě administrativu, poštovní služby a personalistiku celé knihovny.

Dětský koutek v Ústřední knihovně UP

Snažíme se myslet i na studující rodiče s malými dětmi.

Zrušení plošného balení knih

Balíme jen to, co je nezbytné a šetříme na folii i lidské práci.

Reorganizace knihovny Lékařské fakulty

Šantavého sál ve staré části Teoretických ústavů byl vrácen Lékařské fakultě a fond přestěhován do nových prostor knihovny.

4 biblioboxy

Biblioboxy byly zakoupeny z projektu Natura a představují zvýšení komfortu pro naše čtenáře. Dva biblioboxy jsme instalovali v lednu v průchodu Ústřední knihovny UP a před Lékařskou fakultou, v prosinci přibyly další dva, jeden u budovy PřF (Envelopa), druhý na FTK.

Kurz první pomoci

Kurz byl připravený knihovníkům na míru a uskutečnil se ve spolupráci se studenty Střední zdravotnické školy.

Knihovna UP zorganizovala pro své čtenáře řadu kulturních akcí:

Noc v knihovně - Ostrov Zbrojnice

Akce inspirovaná Nocí s Andersenem, při níž strávilo v Ústřední knihovně UP noc 25 studentů a 5 knihovníků. Podle ohlasů účastníků se akce vydařila a rádi ji zopakujeme.

Burza skript a učebnic pro studenty

V září se v Ústřední knihovně UP sešlo velké množství studentů, aby zde nabízeli a nakupovali učebnice a skripta.

Večerní čtení

Zorganizovali jsme tři večerní čtení. Pro večer zasvěcený komiksu se nám podařilo získat odborníka z katedry žurnalistiky, fantasy zase přilákalo nejvyšší návštěvu.

Přednáška Martina Hilského

Vystoupení pana Hilského jsou vždy velkou událostí, proto jsme přednášku tentokrát zaznamenali a zpřístupnili na YouTube.

Večer deskových her

Zájem o deskové hry ze strany studentů předčil veškerá očekávání a večer se nesl ve velmi příjemném duchu.

E-learningový kurz Fantasy

Pro velký úspěch se konaly dva běhy tohoto kurzu.

Soutěž o název kluboven v Ústřední knihovně UP

Vyhrál studentský návrh inspirovaný Harry Potterem a máme tak klubovny Nebelvír a Zmijozel.

Umění do knihovny

V průběhu roku jsme v Ústřední knihovně UP uspořádali 6 výstav.