15.10.2014, 19:27, Stáří: 10 r.

ISLAND - Stipendia pro studium islandštiny

Autor: -sb-

Rádi bychom Vás informovali o aktualizaci stipendijní nabídky islandského ministerstva školství, vědy a kultury, umožňující studium moderní islandštiny na Islandské univerzitě (University of Iceland).

Jedná se o osmiměsíční studijní pobyt, který může být prodloužen na dobu až tří let.

Přednostně bude stipendium poskytováno vysokoškolským studentům, kteří již dokončili alespoň jeden nebo dva roky studia a mají určitou znalost islandštiny nebo jiného nordického jazyka.

Stipendia pro studium islandštiny

Islandské ministerstvo školství, vědy a kultury poskytuje každoročně stipendia pro studium moderní islandštiny na Islandské univerzitě (University of Iceland).

Studium trvá osm měsíců (od 1. září do 30. dubna). O tato stipendia se mohou ucházet zájemci z vybraných zemí včetně České republiky, celkem bude k dispozici asi 15 stipendií.

Vyřizováním administrativních záležitostí týkajících se těchto stipendií byl pověřen Ústav Árni Magnússona pro islandská studia (Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies).

Nutnou podmínkou je dokončení  alespoň jednoho roku vysokoškolského studia a určitá předběžná znalost islandštiny (na úrovni vyžadované pro bakalářské studium islandštiny). Zpravidla budou preferováni uchazeči do 35 let.

Výše stipendia činí asi 130 000 islandských korun (ISK) měsíčně, což by mělo postačit k uhrazení ubytování na vysokoškolské koleji a stravování.

V průběhu studijního pobytu lze požádat o prodloužení stipendia o další rok (žádost je na Islandu třeba podat vždy do 1. února), a to maximálně dvakrát (tedy na celkovou dobu maximálně tří let (resp. 3 x 8 měsíců).

Studium je rozčleněno do dvou samostatných programů – bakalářského programu (ten je zaměřen více akademicky a seznamuje i s historií jazyka, historií a kulturou Islandu, starou i moderní islandskou literaturou apod.) a praktického jazykového kurzu (zaměřeného na osvojení praktické znalosti jazyka).

Zájemci s pokročilou znalostí islandštiny mohou být případně zařazeni rovnou do druhého ročníku studijního programu.

Podrobné informace a formulář přihlášky jsou k dispozici na
www.arnastofnun.is/page/studentastyrkir_menntamalaraduneytis_en

Přihlášky včetně vyžadovaných příloh je třeba zasílat (poštou, nikoli e-mailem) na níže uvedenou kontaktní adresu. Uzávěrka přijímání přihlášek (na akademický rok 2015/2016) je 1. února 2015
(tj. nejpozději k tomuto dni již musí být přihláška na uvedené adrese na Islandu).

Tato stipendia (bez stanovení kvót pro jednotlivé země) nahrazují dřívější možnost získat stipendium pro studijní pobyt na Islandu na základě dvoustranné mezinárodní smlouvy.

Kontakt a bližší informace:

Árni Magnússon Institute for Icelandic Studies
Sigurdur Nordal Office
Box 1220
121  Reykjavík
Iceland

Internet: www.arnastofnun.is/page/studentastyrkir_menntamalaraduneytis_en
www.english.hi.is/university/applications_study

www.english.hi.is/school_of_humanities/faculty_of_icelandic_and_comparative_cultural_studies/icelandic_second_language