14.11.2011, 14:02, Stáří: 12 r.

Hanušova medaile pro profesorku Jitku Ulrichovou

Autor: Juraj Ševčík

foto archiv OK

Na zasedání Hlavního výboru České společnost chemické dne 11. 11. 2011 byla udělena prof. Jitce Ulrichové Hanušova medaile, která je nejvyšším vyznamenáním Společnosti za vědecké dílo. Pojmenována je po prof. Jozefu Hanušovi (1872–1955), významném odborníkovi z oboru analytické a potravinářské chemie. Jitka Ulrichová je dlouholetou členkou Společnosti a od roku 2005 její předsedkyní. Promovala na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Pracuje ve funkci profesorky pro obor biochemie na Lékařské fakultě Univerzity Palackého v Olomouci. Je přednostkou Ústavu lékařské chemie a biochemie, vedoucí Laboratoře buněčných kultur a prorektorkou Univerzity Palackého pro vědu, výzkum a doktorská studia. Pracuje jako členka několika domácích a evropských hodnotících komisí. Je vedoucí redaktorkou časopisu Biomedical Papers, který vydává Palackého univerzita. Hlavním směrem jejího výzkumu je studium biologické aktivity přírodních látek na primárních buněčných kulturách a in vivo modelech. Je autorkou nebo spoluautorkou více než 150 vědeckých publikací, přehledných článků a 7 patentů z nichž 5 bylo realizováno farmaceutickými firmami. Po prof. Františku Šantavém, doc. Františku Březinovi, prof. Zdeňku Stránském, doc. Daniele Walterové, prof. Richardu Pastorkovi a prof. Janu Lasovském se je sedmým nositelem této medaile na Univerzitě Palackého v Olomouci.