16.02.2012, 12:35, Stáří: 12 r.

Doc. Antonín Kalous z Katedry historie FF obdržel mezinárodní cenu Andráse Kubinyiho

Autor: Jaroslav Miller

Prestižní mezinárodní Cena Andráse Kubinyiho se každoročně uděluje mladým vědům do 40 let, kteří se věnují výzkumu na poli uherských středověkých dějin a archeologie. V roce 2011 akademická komise složená z předních maďarských historiků dospěla k závěru, že nejvýznamnějším vědeckým počinem se stala monografie člena Katedry historie FF doc. Antonína Kalouse, Ph.D., Plenitudo potestatis in partibus? Papežští legáti a nunciové ve střední Evropě na konci středověku (1450–1526). Komise ve svém stanovisku ocenila nejenom dlouhodobý badatelský zájem zahraničního historika o dějiny středověkého uherského státu, ale především skutečnost, že oceněná studie Antonína Kalouse klade uherskou problematiku do širšího evropského kontextu a zásadním způsobem přispívá k poznání starších uherských dějin. Antonín Kalous, který se v roce 2011 habilitoval na domovské Univerzitě Palackého, tímto oceněním pouze potvrdil renomé Katedry historie FF UP jako špičkového vědeckého pracoviště, které se svými publikačními výsledky a badatelským zaměřením stále výrazněji prosazuje na mezinárodním poli.

Milý Antoníne, za všechny kolegy Ti z celého srdce blahopřeji a z plna hrdla volám: „Více Kalousů!”

Prof. Jaroslav Miller, vedoucí Katedry historie FF