21.02.2011, 11:24, Stáří: 13 r.

Dobrovolné darování krve zahájilo Akademické dny

Autor: Lenka Skácelíková

Jednou z novinek letošních Akademických dnů Univerzity Palackého 2011 je charitativní akce propagující dobrovolné dárcovství krve nazvaná Daruj krev s rektorem UP. Na Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci se společně s rektorem, profesorem Miroslavem Mašláněm, dostavili i další členové vedení Univerzity Palackého a jejích osmi fakult.

„Osobně považuji charitativní akce za velmi prospěšné. Proto jsem neváhal a velmi rád přislíbil svou účast. Věřím, že se nám touto cestou podaří oslovit nejen studenty a zaměstnance univerzity, ale také širokou veřejnost, a poukázat na to, že pravidelné dárcovství krve je jedna z možných cest, jak pomoci dobré věci. Zároveň oceňuji skutečnost, že akce zrovna tohoto typu zahajuje Akademické dny Univerzity Palackého 2011, které připomínají pětašedesáté výročí obnovení univerzity,“ uvedl rektor UP prof. Miroslav Mašláň.

Transfuzní oddělení Fakultní nemocnice v Olomouci bojuje každý rok s nedostatkem dárců krve všech věkových skupin. „Zaznamenáváme nižší počet prvodárců. Dárcovská základna postupně stárne navzdory tomu, že se dárcovství krve dotýká každého z nás, neboť nikdo neví, kdy bude krev sám potřebovat,“ upozornila primářka Transfuzního oddělení FNOL Dana Galuszková.

Spotřeba transfuzních přípravků ve Fakultní nemocnici Olomouc každoročně roste v souvislosti s koncentrací a centralizací vysoce specializované léčebné péče, zejména s narůstajícím počtem chirurgických výkonů a péčí o nemocné s hematologickou a onkologickou diagnózou.

„S velkou radostí proto vítám iniciativu vedení Univerzity Palackého, které do letošního programu Akademických dnů zahrnulo i podporu dárcovství krve. Připojují se tím k velké skupině našich dárců, kteří pravidelně tuto cennou tekutinu darují a nezištně tak pomáhají tisícům pacientů,“ vyjádřila se Galuszková.

V roce 2010 Transfuzní oddělení FNOL pro pacienty vyrobilo a vydalo 22 tisíc transfuzních jednotek červených krvinek, 3 300 litrů plazmy a 2 400 transfuzních jednotek destiček.

Podrobnější informace o kulturních a společenských akcích Akademických dnů 2011, jež se uskuteční v rozmezí dnů 19. až 26. února, najdete na www.akademickedny.upol.cz.

Zprávu zpracovala Lenka Skácelíková, oddělení komunikace UP