11.11.2015, 08:39, Stáří: 4 r.

Do muzea i světově uznávaných laboratoří se mohou vydat lidé, které zajímá věda

Autor: OK

(Olomouc 10. listopadu 2015) Unikátní příležitost porovnat na vlastní oči jak vypadá věda v muzeu a jak v praxi, mají od dnešního dne do čtvrtka 12. listopadu lidé v Olomouci. Dvě špičková vědecká pracoviště, Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin a Oddělení biofyziky, totiž ve spolupráci s Pevností poznání připravila pro zájemce Dny otevřených dveří.

Po tři dny bude mezi Pevností poznání, která sídlí na třídě 17. listopadu, a laboratořemi Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum (CRH) v ulici Šlechtitelů, jezdit speciální autobus.

Interaktivní muzeum vědy Pevnost poznání otevře zájemcům jednu expozici zdarma. „Jsme velmi rádi, že školy a veřejnost budou mít možnost  navštívit zdarma  expozici v našem muzeu. A hlavně se přímo seznámit s prací olomouckých vědců. Návštěva Centra regionu Haná je unikátní příležitostí podívat se na špičková vědecká pracoviště, která vynikají vědeckými výsledky nejen v rámci České republiky,“ uvedl programový ředitel Pevnosti poznání Jakub Ráliš.

Do laboratoří se vypraví především školáci a studenti z Olomouckého kraje. Dozvědí se třeba to, jak olomoučtí vědci pomáhají zachraňovat genové bohatství banánovníků či jak pátrají po genech, které pomohou získat lepší odrůdy pšenice. „Přivítal jsem tuto myšlenku s velkým nadšením. Poprvé se totiž nabízí možnost ukázat naši výzkumnou práci ze všech stran – jednak jako interaktivní výstavu v muzeu, jednak přímo pracoviště, kde se věda dělá,“ řekl Jaroslav Doležel, vedoucí Centra strukturní a funkční genomiky rostlin.

V jeho laboratoři zájemci uvidí unikátní technologii třídění chromozomů, jíž se olomoucká laboratoř proslavila ve světě. „Máme nejmodernější vybavení, díky kterému umíme číst dědičnou informaci rostlin. Návštěvníci uvidí i přístroje, které ji umí rozdělit na menší části. S těmi pak můžeme dále pracovat. Jedním z přístrojů je průtokový cytometr, který se používá především v biomedicínském výzkumu i v klinické praxi. My ho ale jako jedni z mála na světě využíváme pro analýzu DNA,“ dodal Doležel.

Právě odhalení genetického plánu pšenice díky využití chromozomové strategie patří k největším úspěchům této olomoucké laboratoře.

V Oddělení biofyziky se návštěvníci přesvědčí o tom, že masožravé rostliny používají k zaklapnutí pastí elektrický signál, nebo zjistí, že rostliny svítí a že se toho dá využít k posouzení jejich kondice.

Kontaktní osoba:

Radoslava Kvasničková | Centrum strukturní a funkční genomiky rostlin