23.04.2009, 14:25, Stáří: 15 r.

Čeští europoslanci diskutovali na olomoucké univerzitě

Autor: Velena Mazochová

Zvýšit informovanost o volbách do Evropského parlamentu, které se v České republice uskuteční v červnu, měla za cíl konference konaná za účasti čtyř českých europoslanců 8. 4. v Kapli Božího Těla Uměleckého centra UP. Uspořádala ji Katedra politologie a evropských studií FF UP ve spolupráci s Konrad Adenauer Stiftung a EUTIS, o. p. s. jako součást projektu „Rozhoduj o Evropě“, který byl ve své kategorii jako jediný v ČR podpořen grantem Evropského parlamentu na rok 2009.

Po zahájení konference, jehož se ujali dr. D. Marek z pořádající katedry, děkan FF UP prof. I. Barteček, hejtman Olomouckého kraje Ing. M. Tesařík a M. Hubař z Informační kanceláře Evropského parlamentu v Praze, vystoupili v rámci prvního panelu akademičtí odborníci na volby do EP. PhDr. J. Outlý z Univerzity Hradec Králové, Mgr. E. Bradová z Univerzity Palackého, PhDr. L. Linek ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR a PhDr. P. Kaniok z Masarykovy univerzity postupně seznámili s volebními systémy při volbách do EP ve starých a nových členských zemích EU, s problematikou volebních kampaní i voličského chování ve volbách do EP a s institucí EP v kontextu české politiky.

Druhý panel patřil již poslancům Evropského parlamentu Ing. J. Březinovi (KDU-ČSL), PhDr. J. Hybáškové (EDS), dr. L. Roučkovi (ČSSD) a Ing. O. Vlasákovi (ODS), kteří účastníky konference informovali o své dosavadní činnosti v této instituci a představili své programové priority pro případ, že budou opět zvoleni v nadcházejících červnových volbách. Přednesené příspěvky se setkaly s velkým zájmem asi sta účastníků konference, kteří v závěru diskutovali s odborníky i europoslanci nejen na téma významu voleb do EP, ale také o aktuální situaci na české politické scéně.

Na realizaci konference se dále podílely Olomoucký kraj, statutární město Olomouc, Eurocentrum Olomouc a EUROPE DIRECT Olomouc.

foto -mo-