11.08.2014, 14:10, Stáří: 10 r.

Akademické mistrovství světa v orientačním běhu (WUOC) otevře dnes večer zahajovací ceremoniál

Autor: OK

Včerejší prolog O pohár primátora, který se uskutečnil v Prostějově, odstartoval 19. Akademické mistrovství světa v orientačním běhu. Dnes přijde ke slovu zahajovací ceremoniál, který se odehraje na nádvoří Zbrojnice, sídla univerzitní knihovny. Jeho součástí bude i atraktivní videomapping, při němž se na fasádě objeví oživlí běžci v nadživotní velikosti.

Závody šampionátu otevře zítřejší smíšená štafeta, jejíž centrum bude na Velkém náměstí v Kroměříži.

Nejdelší trať čeká na závodníky v Nectavě, kde ve středu 13. srpna poběží ženy přes osm kilometrů. Délka trati pro muže přesáhne dvanáct kilometrů. Nejkratší tratě o délce dva, respektive dva a půl kilometru nabídne čtvrteční sprint před bazilikou na Svatém Kopečku v Olomouci.

„Česká republika je jedinou zemí, kde se šampionát koná již potřetí. Předchozí dvoje závody se konaly v Plzni, nyní jsme našli skutečně atraktivní terény v okolí Olomouce,“ uvedl předseda České asociace univerzitního sportu František Dvořák.

Na šampionát mohla každá země vyslat šest žen, šest mužů a čtyři členy realizačního týmu. „Při účasti 32 zemí přijede na Hanou 267 běžců a 59 členů doprovodu,“ vypočítal předseda organizačního výboru mistrovství Dušan Vystavěl.

Z českých závodníků poběží v rodném kraji Vendula Horčičková a Vojtěch Král.

Vendula Horčičková (* 1993) je členkou SK UP Olomouc, juniorskou mistryní světa ve štafetách z loňského roku a úřadující mistryní České republiky na krátké trati. Už v roce 2010 byla vyhlášena nejlepší sportovkyní Olomouckého kraje v kategorii junior.

Vojtěch Král (* 1988) z SK Severka Šumperk je rovněž juniorským mistrem světa, tentokrát ve sprintu. Zlatou medaili získal v roce 2007 v Austrálii. Na letošním mistrovství světa v Itálii získal 7. místo se smíšenou štafetou. Jeho nejlepším individuálním výsledkem ze světového šampionátu je 10. místo ve sprintu, které vybojoval ve Švýcarsku v roce 2012.

Vítězové si z Olomouce odvezou celkem 48 medailí vyrobených ve Znaku Malá Skála. Vytvořila je česká biatlonistka, olympijská medailistka a medailérka Gabriela Soukalová. Lícní strana zachycuje mapu a střelku odkazující v textu na červeně zvýrazněná písmena N a S (sever a jih). Rub tvoří dominanty Olomoucka – Čestný Sloup Nejsvětější Trojice, bazilika Nanebevstoupení Panny Marie na Svatém Kopečku a vysílač na nejvyšší moravské hoře Pradědu.

Medaile:

průměr 70mm

váha 120g

materiál:

tombak (CuZn10) – povrchová úprava zlacení

pakfong (CuNi12Zn24) – povrchová úprava starostříbro

tombak (CuZn10) – povrchová úprava starobronz

Závěrečný ceremoniál se odehraje v sobotu 16. srpna v olomouckém letním kině.

Program 19. Akademického mistrovství světa v orientačním běhu:

10. 8.

Prolog – „utkání pěti kontinentů – O pohár primátora" smíšené štafety

Prostějov

11. 8.

model Sprint

zahajovací ceremoniál

12. 8.

WUOC – smíšené štafety + WUOC Tour Sprint

Kroměříž

13. 8.

WUOC – klasická trať