Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy registrovalo podle § 36 odst. 2 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), dne 18. října 2001 pod čj. 27 163/2001-30 Řád celoživotního vzdělávání Univerzity Palackého v Olomouci.
Ing. J. Beneš, Csc., v. r.
ředitel odboru vysokých škol
Akademický senát Univerzity Palackého v Olomouci se podle § 9 odst. 1 písm. b), § 17 odst. 1 písm. i) a § 60 odst. 1 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), ve znění zákona č. 147/2001 Sb., usnesl na tomto Řádu celoživotního vzdělávání Univerzity Palackého v Olomouci:
Tento Řád celoživotního vzdělávání Univerzity Palackého v Olomouci (dále jen “řád”) upravuje v souladu s ustanovením § 60 odst. 1 zákona č. 111/1998 Sb., o vysokých školách a o změně a doplnění dalších zákonů (zákon o vysokých školách), v platném znění, (dále jen “zákon”) bližší podmínky celoživotního vzdělávání na Univerzitě Palackého v Olomouci (dále jen “UP”).
1) Celoživotním vzděláváním se rozumí takové druhy vzdělávání, které umožňují získávat jeho účastníkům znalosti, doplňovat, prohlubovat, obnovovat nebo rozšiřovat vědomosti, dovednosti, kvalifikaci a odbornou způsobilost k výkonu specializované činnosti.
2) Způsob vzdělávání podle odstavce 1 je otevřený zájemcům různého věku, odborného zaměření a předchozího vzdělání.
3) Účastník celoživotního vzdělávání (dále jen “účastník”) není studentem podle zákona.
1) Program celoživotního vzdělávání (dále jen “program") může být dvojího typu, a to:
a) orientovaný na výkon povolání,
b) zájmový.
2) Studium v programu může být uskutečňováno prezenční, distanční nebo kombinovanou formou, a to zejména jako typ:
a) řádného studia
1. specializačního,
2. rekvalifikačního,
3. rozšiřujícího,
4. doplňujícího,b) mimořádného studia vybraných předmětů akreditovaného studijního programu organizovaného
1. samostatně pro cizince,
2. jako tématický cyklus,
3. jako kurz,
4. jako odborné soustředění,
5. jako přednáška, přednáškový cyklus nebo seminář.
3) Program může být uskutečňován:
a) UP,
b) fakultou UP (dále jen “fakulta”),
c) více fakultami společně,
d) dalšími součástmi UP.
4) Fakulta nebo další součást UP uskutečňuje celoživotní vzdělávání v programech, které spolu s uvedením typu a formy studia podle odstavce 1 a 2 vyhlašuje rektor, děkan nebo ředitel příslušné součásti UP (dále jen “ředitel”).
5) Informace o programu musí být v dostatečném časovém předstihu zveřejněny způsobem k tomu obvyklým a účastníci s nimi musí být předem seznámeni.
6) Rektor, děkan nebo ředitel jsou povinni seznámit s programem Vědeckou radu UP.
1) Ke studiu v programu přijímá uchazeče o celoživotní vzdělávání (dále jen “uchazeč”) rektor, děkan nebo ředitel, a to podle kapacitních možností UP, fakulty nebo příslušné součásti UP. Na proces přijímání uchazeče ke studiu podle tohoto řádu se přiměřeně vztahují ustanovení Řádu přijímacího řízení UP.
2) Zájmový program je určen zejména uchazečům s úplným středním vzděláním.
3) Program orientovaný na výkon povolání je určen uchazečům s vysokoškolským nebo úplným středním vzděláním.
1) Způsob ukončení studia podle tohoto řádu stanoví program. Je-li součástí programu závěrečná zkouška, jmenuje rektor, děkan nebo ředitel k jejímu provedení nejméně tříčlennou komisi. Závěrečnou zkoušku lze opakovat nejvýše dvakrát, přičemž ji musí účastník složit nejpozději do dvou let po skončení akademického roku, ve kterém se zapsal do posledního ročníku studia podle stanoveného v programu
2) Absolventům zájmového programu vydá UP osvědčení o absolvovaném studiu v rámci celoživotního vzdělávání.
3) U mimořádného studia organizovaného samostatně pro cizince musí osvědčení, popřípadě v něm uvedené označení absolventa, odpovídat mezinárodním akademickým zvyklostem.
4) Podmínkou absolvování programu orientovaného na výkon povolání je vykonání závěrečné zkoušky, jejíž součástí může být písemná práce. Absolventům tohoto programu vydá UP osvědčení o absolvovaném studiu v rámci celoživotního vzdělávání, v němž je uvedena způsobilost, kterou absolvent ukončením studia získal a doklad o složení závěrečné zkoušky, s uvedením klasifikace jejích jednotlivých předmětů.
1) Výši úhrady za studium v uskutečňovaném programu a za vydání osvědčení o absolvovaném studiu (dále jen “úhrada”) v rámci celoživotního vzdělávání je smluvní nebo ji stanoví rektor nebo s jeho souhlasem na základě kalkulace:
a) děkan, nebo
b) ředitel
2) Zaplacení úhrady se prokazuje zpravidla nejpozději při zahájení programu, nebo je dáno smlouvou.
3) Zaplacení úhrady je podmínkou vydání osvědčení podle čl. 5 odst. 2 až 4.
4) Zaplacení úhrady může rektor, děkan nebo ředitel prominout těm účastníkům, kteří jsou současně studenty UP. Zaplacení úhrady se nevyžaduje po účastnících mimořádného studia organizovaného samostatně pro cizince, stanoví-li tak dohoda o spolupráci uzavřená UP podle ustanovení § 6 odst. 1 písm. i) zákona.
1) Stane-li se absolvent celoživotního vzdělávání uskutečňovaného v rámci akreditovaného studijního programu studentem podle zákona, mohou mu být kredity získané v takovém programu na základě jeho žádosti uznány až do výše 60% kreditů potřebných k řádnému ukončení studia, k němuž byl přijat.
2) O žádosti podle odstavce 1 rozhoduje rektor nebo děkan po vyjádření příslušného kolegia oboru. Na rozhodnutí se vztahuje § 68 zákona.
1) Bližší podrobnosti o studiu v programech a výši úhrad za toto studium a způsobu jejich placení stanoví:
a) vnitřní nebo jiný předpis fakulty nebo další součásti UP, nebo
b) rektor, děkan nebo ředitel.
2) Na studium v programu se přiměřeně vztahuje Studijní a zkušební řád UP.
3) Tento řád byl schválen podle § 9 odst. 1 písm. b) zákona Akademickým senátem UP dne 3. října 2001.
4) Tento řád nabývá platnosti podle § 36 odst. 4 zákona dnem registrace Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy.
prof. MUDr. PhDr. Jana Mačáková, CSc., v. r.
rektorka
RNDr. Jaroslav Kvapil, CSc., v. r.
předseda Akademického senátu UP