11.02.2011, 10:02, Stáří: 13 r.

Olomoučtí germanisté spolupracují na rozhlasovém projektu „Rok německého jazyka“ ČRo 3 Vltava

Autor: V. Opletalová

Centrum pro výzkum německé moravské literatury při Katedře germanistiky na FF UP se vedle výzkumu zaměřuje i na popularizační aktivity, jejichž cílem je přiblížit co nejširšímu publiku méně známou, ale velice důležitou německojazyčnou složku kulturních dějin Moravy.

Již v roce 2009 připravili germanisté ve spolupráci s Českým rozhlasem Olomouc jedenáctidílný cyklus pod názvem Málem zapomenuté čtení, který se vysílal v rámci nedělního pořadu Toulky krajem v roce 2010. V těchto pořadech se posluchači mohli seznámit s německy píšícími literáty z Moravy, jako jsou Ferdinand von Saar, Jakob Julius David či Erica Pedretti. Důraz byl přitom kladen na reflexi rodné země v jejich díle. Vedle životopisných medailonů obsahoval cyklus i několik přehledových dílů věnovaných kulturnímu životu Olomouce („Olomouc literární“, „Olomouc divadelní a hudební“ či „Olomouc filozofická“), které vycházejí z výsledků popularizačně-výzkumného projektu Literární procházky německou Olomoucí, jehož hlavní výstup, stejnojmenná monografie, spatří světlo světa v roce 2011.

Cyklus Málem zapomenuté čtení bude znovu vysílán v rámci „Roku německého jazyka“ na stanici Vltava. Tato stanice již několikátým rokem koncipuje svou dramaturgii v souladu s kulturou určitého jazyka – po letech italské, francouzské, španělské a britské kultury přichází v roce 2011 řada na kulturu německou. Olomoučtí germanisté dramaturgicky připravují i další pořady pro tento projekt: ve fázi realizace je již první ze dvou řad medailonů o básnících německého jazyka spjatých s Olomoucí, ve fázi přípravy jsou pořady další (literární čtení a komponované pořady). O dalším vývoji spolupráce budeme informovat.

Mgr. V. Opletalová, Katedra germanistiky